عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-457     

آیا شناخت ذات خدای متعال ـ گرچه به شکل محدود ـ ممکن است؟

استفتاء:

آیا شناخت ذات خدای متعال ـ گرچه به شکل محدود ـ ممکن است؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; از متون نقل شده و دلایل موجود بدست می‌آید که شناخت کامل خداوند ممکن نیست زیرا برای شناخت کامل لازم است که بر خدا احاطه داشته باشیم. شناخت ما از خداوند ـ حداکثر ـ شناختی اجمالی و به اندازه‌ای است که آیات و روایات هم آن را روشن ساخته اند زیرا احاطه بر خداوند، محال و ناممکن است و برای اینکه یک چیز بتواند چیز دیگر را در بر بگیرد باید گسترده تر از آن و یا دست کم مساوی آن باشد؛ حال آنکه انسان موجودی ممکن الوجود است و ممکن در هر حد و اندازه ای هم که باشد باز نمی‌تواند واجب الوجود (خداوند) را فرا گیرد و یا مساوی او شود؛ چرا که موجود ممکن(انسان)، محدود و متناهی بوده و واجب(خدا) نا محدود است،بنابراین احاطه اولی بر دومی عقلاً غیرممکن است و نتیجه این که انسان نمی‌تواند شناخت کاملی از خداوند پیدا کند. امام صادق(ع) نیز در دعای معروف به غیبت چنین می‌فرماید: «خدایا خودت را به من بشناسان چرا که اگر خودت را به من نشناسانی، پیامبرت را نتوانم شناخت».

موارد مرتبط چرا از ميان اين همه صفات الهي تنها عدل در اصول دين آمده است؟ آیا انکار عصمت ائمه اطهار (ع) از مصادیق ارتداد است؟ آیا خداوند متعال پیش از آفریده شدن اشیاء به آن‌ها آگاه است؟ علم الهی چگونه است؟ آیا حضوری است یا حصولی؟ آیا نامگذاری افراد به «عبدالحسین، عبدالزهراء» و ... از نظر اعتقادی جایز است؟ آیا شناخت خداوند سبحان با دل است؟ یا با عقل؟ و یا با هر دو؟ راه‌های شناخت خداوند متعال کدامند؟ و خودِ شناخت به چه معناست؟ آیا تقلید کافی است؟ یا برای شناخت خدای متعال، دلیل لازم است؟
نظر شما :
captcha