عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ آذر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-623     

آیا خداوند متعال پیش از آفریده شدن اشیاء به آن‌ها آگاه است؟

استفتاء:

آیا خداوند متعال پیش از آفریده شدن اشیاء به آن‌ها آگاه است؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; در روایت صحیحی که محمد بن مسلم از امام باقر (ع) نقل می کند، آمده:
«خداوند متعال بود در حالی که هیچ چیز دیگری نبود. او همواره به هر آن چه خواهد بود آگاهی داشت چرا که آگاهی او به هر چیز پیش از آفریده شدنش همچون پس از آفریده شدنش می باشد». 1
البته واقعیت (و چگونگی) این آگاهی برای ما مجهول است برای این که از نوع آگاهی اکتسابی (علم حصولی) نبوده و نمی توان آن را در مورد واجب الوجود (خدا) تصور کرد؛ همچنان که از نوع علم حضوری هم نیست زیرا حضور، نسبت به وجود اشیاء، فرع محسوب می شود و حال آنکه فرض ما بر این است که اشیاء هنوز به وجود نیامده اند.
نتیجه این که خداوند متعال ـ بر اساس برهان و دلیل ـ پیش از آفرینش اشیاء، از احوال آینده آنها ذاتاً آگاه است ولی واقعیت (و حقیقت) این آگاهی از حد تصور و درک ما فراتر است.

---------------------------------------------------------------------

1. «كانَ اللهُ عَزَّ وَجَلَّ وَلاَ‌شَيْءَ غَيْرَهُ‌، وَلَمْ يَزَلْ عالِماً بِما يَكونُ‌، فَعِلْمُهُ بِهِ قَبْلَ كَوْنِهِ كَعِلْمِهِ بِهِ بَعْدَ كَوْنِهِ » اصول کافی جلد 1- 107.

موارد مرتبط چرا از ميان اين همه صفات الهي تنها عدل در اصول دين آمده است؟ آیا انکار عصمت ائمه اطهار (ع) از مصادیق ارتداد است؟ چرا عدل که یکی از صفات خداوند است از اصول دین شمرده می شود؟ چه تفاوتی بین رحمانیت خداوند با رحیمیت او وجود دارد؟ چگونه می توانیم به قدرت خداوند معرفت پیدا کنیم؟ علم الهی چگونه است؟ آیا حضوری است یا حصولی؟ معنای صفات ثبوتی و سلبی خداوند چیست؟ چرا تفسیرات متفاوتی برای صفات خداوند ارائه می شود؟ آیا نامگذاری افراد به «عبدالحسین، عبدالزهراء» و ... از نظر اعتقادی جایز است؟ چه دلیلی بر وجود خداوند هست؟
نظر شما :
captcha