عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۲ ارديبهشت
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18323-529     

چرا تفسیرات متفاوتی برای صفات خداوند ارائه می شود؟

استفتاء:

درباره صفات خداوند میخواهم بپرسم که چرا آن‌ها را تفسیر میکنیم؟ و چه دلیلی بر این تفسیر وجود دارد ؟ اگر تفسیر، درست است پس چرا تفسیرات متفاوتی ارائه می شود؟ وآیا از ائمه (علیهم السلام ) و پیامبر (ص) با سندهای صحیح بر درستی این روش چیزی نقل شده است یا نه؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; در درجه اول اصل تفسیر( و تأویل) را عقل تایید ‌می‌کند، البته برای کسانی که تعقّل کنند و این عقل است که وجود خداوند را از صفت جسم بودن مبرّا و منزّه می‌داند و ما را بر آن میدارد تا معنی دست در آیه « يَدُ اللهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ‌ »1 را به قدرت و توانایی تفسیر کنیم. در مورد اختلاف نظر تفسیر کنندگان ( البته بجز اهل بیت) باید گفت که این امر، نوعی اجتهاد است که به خاطر تفاوت مردم در فهم دلایل روی می دهد؛ ولی مهم آن است که تفسیر و تأویل بدون دلیل کامل ـ نه ضرورتاً در عالَم واقع که دست کم از دیدگاه خود مفسّر ـ ارائه نگردد. بنابراین هیچ مانعی در تفسیر و تأویل، وجود ندارد و اصل تفسیر(و تاویل) نیز نزد اهل بیت عصمت و طهارت به صورت کلی رسمیت دارد.

--------------------------------------------------------------------
1. « دست خدا بالای دستهای آنان است » فتح 48: 10

موارد مرتبط چرا از ميان اين همه صفات الهي تنها عدل در اصول دين آمده است؟ آيا اعتقاد به نظريه ولايت فقيه براي يك مسلمان از ضروريات دين محسوب می‌شود؟ چرا عدل که یکی از صفات خداوند است از اصول دین شمرده می شود؟ چه تفاوتی بین رحمانیت خداوند با رحیمیت او وجود دارد؟ چگونه می توانیم به قدرت خداوند معرفت پیدا کنیم؟ آیا خداوند متعال پیش از آفریده شدن اشیاء به آن‌ها آگاه است؟ چه تفاوتی بین اسماء خدا و صفات او وجود دارد؟ معنای صفات ثبوتی و سلبی خداوند چیست؟ چه دلیلی بر وجود خداوند هست؟ آیا شناخت خداوند سبحان با دل است؟ یا با عقل؟ و یا با هر دو؟
نظر شما :
captcha