عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ آذر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-499     

آیا شناخت خداوند سبحان با دل است؟ یا با عقل؟ و یا با هر دو؟

استفتاء:

آیا شناخت خداوند سبحان با دل است؟یا با عقل؟و یا با هر دو؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; شناخت عقلی نه تنها ممکن است که با توجه به تکیه شناخت نقلی بر آن، پایه شناخت الهی نیز محسوب می شود چرا که واگذاری کامل فرآیند شناخت به دلیل نقلی، موجب دور باطل می‌گردد. در مورد شناخت قلبی هم باید گفت که اگر ـ بر پایه برخی کاربردها ـ منظور از قلب شناسنده، همان عقل باشد مسأله روشن است و اگر ـ بر پایه برخی دیگر ازکاربردها ـ منظور، ابزار احساس باشد این گونه شناخت هم بر اساس فطرت و تکوین، امکانپذیر است.

موارد مرتبط چرا از ميان اين همه صفات الهي تنها عدل در اصول دين آمده است؟ آیا انکار عصمت ائمه اطهار (ع) از مصادیق ارتداد است؟ چرا عدل که یکی از صفات خداوند است از اصول دین شمرده می شود؟ چه تفاوتی بین رحمانیت خداوند با رحیمیت او وجود دارد؟ چگونه می توانیم به قدرت خداوند معرفت پیدا کنیم؟ آیا خداوند متعال پیش از آفریده شدن اشیاء به آن‌ها آگاه است؟ علم الهی چگونه است؟ آیا حضوری است یا حصولی؟ معنای صفات ثبوتی و سلبی خداوند چیست؟ چرا تفسیرات متفاوتی برای صفات خداوند ارائه می شود؟ آیا نامگذاری افراد به «عبدالحسین، عبدالزهراء» و ... از نظر اعتقادی جایز است؟
نظر شما :
captcha