عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ آذر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-622     

علم الهی چگونه است؟ آیا حضوری است یا حصولی؟

استفتاء:

علم الهی چگونه است؟ آیا حضوری است یا حصولی ؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; علم الهی به معنای هویدا بودن همه اشیای خارج از ذات الهی، برای ذات مقدس خداوندی و احاطه او بر همه آنهاست. علم الهی ـ پس از وجود اشیاء ـ از نوع علم حضوری محسوب می شود که عبارت است از حضور معلوم نزد عالم بدون واسطه شدن صورت معلوم، از آن جا که هرچه غیر خداست به خاطر وابستگی به وی در خلقت و بقا، نزد خداوند حاضر است و واسطه شدن به هیچ صورتی ضرورت ندارد، پس علم (آگاهی) خدا به آن حضوری است.

موارد مرتبط چرا از ميان اين همه صفات الهي تنها عدل در اصول دين آمده است؟ آیا انکار عصمت ائمه اطهار (ع) از مصادیق ارتداد است؟ مشیت و اراده الهی که مخلوقات را می آفریند در چه چیزهایی نمودار می گردد؟ چگونه بین عقیده خود نسبت به خدا و دست نیافتنی بودن او سازگاری ایجاد کنیم ؟ چگونه می توانیم به قدرت خداوند معرفت پیدا کنیم؟ آیا خداوند متعال پیش از آفریده شدن اشیاء به آن‌ها آگاه است؟ آیا نامگذاری افراد به «عبدالحسین، عبدالزهراء» و ... از نظر اعتقادی جایز است؟ آیا شناخت خداوند سبحان با دل است؟ یا با عقل؟ و یا با هر دو؟ راه‌های شناخت خداوند متعال کدامند؟ و خودِ شناخت به چه معناست؟ آیا شناخت ذات خدای متعال ـ گرچه به شکل محدود ـ ممکن است؟
نظر شما :
captcha