عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۲ ارديبهشت
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18322-1764     

آیا معامله ای که با امضای واگذار نامه فاقد بها و تاریخ انجام میشود، صحیح است؟

استفتاء:

پدر بنده واگذار نامه ای را امضا کرده که این برگه فاقد بها و تاریخ می باشد، آیا این معامله صحیح است یا خیر؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ اگر انتساب نامه مذکور به پدرتان محرز نباشد و احتمال جعل داده شود آن نامه سندیت ندارد و معامله ای که در آن ذکر شده صحیح نیست یعنی نمی شود معامله را صحیح دانست.

موارد مرتبط اگر بايع بعد از وقوع معامله مفلس شود میتواند با اعمال خيار و غبن بيع را برگرداند؟ اگر سرقفلى معامله شود حق اجاره دادن و مقدار مال الاجاره با کیست؟ اگر موجر مغازه یا خانه اى را اجاره دهد و مستأجر در آن مكاسب حرام انجام دهد. آيا مى توان اعضاى بدن مسلمان را در زمان حيات و یا مرگ مورد معامله قرار داد؟ به طور كلى، حق تأليف، ترجمه، نوشته و يا چاپ كتاب در اسلام چگونه است؟ پشت قرآن و يا كتب ادعيه قيمت فروش درج مى شود، حكم آن چگونه است؟ معامله با افراد كافر غير حربى چه حكمى دارد؟ چنانچه كسى به عنوان معامله، وجهى به ربا بدهد و زيادى را در قلب ببخشد. قولنامه بدون التزام در ضمن عقد لازم، آيا لازم الوفاء است؟ خريد و فروش روزنامه و مجلاتی که فساد را ترويج نمايد جايز نيست.
نظر شما :
captcha