عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ آذر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-1388     

حکم استفاده از شکلات هایی که حاوی الکل می باشند چیست؟

استفتاء:

بنده در یکی از کشورهای اروپایی مشغول به تحصیل می باشم. مدتی قبل چند بسته شکلات به عنوان سوغات خریداری کردم. متأسفانه بعدا متوجه شدم که شکلات ها حاوی الکل می باشند. آیا می توانم آنها را به عنوان هدیه به اقوام بدهم؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ اگر میزان الکل موجود در شکلات به نسبت مواد دیگر خیلی کم و غیر مؤثر است اشکالی ندارد. اما اگر میزان الکل زیاد باشد و حتی موجب مستی خفیفی شود حرام است و نباید از آن استفاده کرد و به دیگران هم نباید داد.

موارد مرتبط حکم مصرف قرص های اکستازی چیست؟ حکم استفاده از مطالب و اخبار يك سايت يا خبرگزارى بدون ذكر منبع خبر چیست؟ حکم تکثیر لوح های فشرده مداحی که در آن حرام بودن تکثیر ذکر شده چیست؟ الزام به استفاده از نرم افزارها، مجوز استفاده مجانی نیست. افراد می توانند اجازه دهند در صورت مرگ مغزی از اعضای بدنشان استفاده شود؟ آیا استفاده از بانک اسپرم برای باردار کردن زن مسلمان جایز است؟ آیا استفاده از دستگاه توان بخشی جنسی مجاز می باشد؟ آیا خرید از فروشگاه ها و رستوران هایی از قبیل مك دونالد جایز است؟ آیا فرو کردن سیگار در الکل و کشیدن آن جایز است؟ حکم خوردن موادی که در ترکیبات آن ها نام الکل ذکر شده است چیست؟
نظر شما :
captcha