عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۲ ارديبهشت
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18322-324     

به آذوقه ای که امسال خمس آن پرداخت شده در سال بعد خمس تعلق نمیگیرد.

استفتاء:

اگر كسى سر سال خمسى آذوقه زيادى در خانه داشته باشد و خمس آن را پرداخت كند باقيمانده آذوقه كه خمس آن را داده تا سر سال آينده خمسى تمام نشده باشد آيا به آذوقه مذكور دوباره خمس تعلق مى گيرد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; خير، تعلق نمى گيرد.

موارد مرتبط آیا به ملکی که به منظور انباری خریداری شده خمس تعلق می گیرد؟ در صورت تزاحم، خرید خانه برای فرزند مقدم است یا پرداخت خمس؟ آیا به پولی که به کسی قرض داده می شود خمس تعلق می گیرد؟ آیا به قبری که خمس آن یکبار پرداخت شده در سالهای بعد خمس تعلق می گیرد؟ برای اینکه خمس به منفعتى در مال تعلق نگيرد،آیا می توان طلا براى همسر خريد؟ به كمك مالى که والدین به فرزند دانشجوی خود می دهند خمس تعلق مى گيرد؟ مالى كه خمسش داده شود تا آخر خمس به آن تعلق نمى گيرد. اگر در تمام سال از وسائل منزل استفاده نشود به آن ها خمس تعلق مى گيرد. به پول رهن خانه که حاصل از درآمد زن است و به شوهر داده خمس تعلق میگیرد؟ به اصل پولى كه بابت رهن داده شده، به دهنده و گيرنده، خمس تعلق مى گيرد؟
نظر شما :
captcha