عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ آذر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-1065     

اگر در تمام سال از وسائل منزل استفاده نشود به آن ها خمس تعلق مى گيرد.

استفتاء:

آيا به زيورآلات خانم ها خمس تعلق مى گيرد؟ براى وسايل منزل مثل لباسشويى و... كه به علت محدوديت جا نمى توان از آنها استفاده كرد چطور؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ خمس به زيور آلات خانم ها اگر به قدر متعارف باشد تعلق نمى گيرد; وسائل منزل اگر در تمام سال از آن استفاده نشود خمس تعلق به آن مى گيرد.

موارد مرتبط آیا به ملکی که به منظور انباری خریداری شده خمس تعلق می گیرد؟ آیا به پولی که به کسی قرض داده می شود خمس تعلق می گیرد؟ آیا به قبری که خمس آن یکبار پرداخت شده در سالهای بعد خمس تعلق می گیرد؟ برای اینکه خمس به منفعتى در مال تعلق نگيرد،آیا می توان طلا براى همسر خريد؟ به كمك مالى که والدین به فرزند دانشجوی خود می دهند خمس تعلق مى گيرد؟ مالى كه خمسش داده شود تا آخر خمس به آن تعلق نمى گيرد. به پول رهن خانه که حاصل از درآمد زن است و به شوهر داده خمس تعلق میگیرد؟ به اصل پولى كه بابت رهن داده شده، به دهنده و گيرنده، خمس تعلق مى گيرد؟ آيا به پول جایزه خمس تعلق مى گيرد؟ حکم غذا خوردن در منزل كسى كه خمس نمى دهد چگونه است؟
نظر شما :
captcha