عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ شنبه ۱۷ مهر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-532     

پیامبر و خاندانش چه حقوقی نزد خداوند دارند که خدا را به آن سوگند می دهیم؟

استفتاء:

در بیشتر اوقات هنگامی که فردی بخواهد دعا کند و حاجت بطلبد چنین می گوید: خدایا به خاطر حقی که محمد و آل محمد بر تو دارند چنین و چنان کن"، پیامبر و خاندان او چه حقوقی نزد خداوند متعال دارند (که ما خدا را به آن سوگند میدهیم؟)

جواب:

باسمه جلت اسمائه; منظور از حق ، چیزی است که اثبات شده است و خداوند متعال نیز مسائلی را در قبال محمد و خاندانش بر خود قطعی کرده تا ایشان را گرامی بدارد و لذا تعبیر به حقوق درست است. از جمله امام باقر (ع) یک سخن قدسی از قول پروردگار می گوید که چنین است: " من چیزی را برخودم قطعی و حتمی کردم و آن این که اگر بنده ای مرا به حق محمد و آل محمد سوگند دهد آنچه را که بین من و اوست ببخشم."1 بنابراین دعا کننده نیز برای رسیدن به خدا به چنین حقی توسل می جوید.

-------------------------------------------------------------------
1. " لـكِنَّهُ حَتْمٌ حَتَمْتُهُ عَلى نَفْسي‌، لاَ‌يَسْأَلُني عَبْدٌ بحَقِّ مُحَمَّد وَأَهْلِ بَيْتِهِ إِلاّ غَفَرْتُ لَهُ ما كانَ بَيْني وَبَيْنَهُ "

موارد مرتبط آیا پيكر مقدس ائمه (ع) در قبر است یا در عرش اعلاى خداوند می باشد؟ اهل بيت (عليهم السلام) خلفاى خداوند در زمين خداوند، تشريع كننده واقعى ولايت تكوينى نشأت گرفته از ولايت خداوند انتخاب امام از جانب خداوند آیا پیامبر (ص) نیز مانند حضرت ابراهیم دو مقام نبوت و امامت را بدست آورد؟ چرا حضرت محمد (ص) بر تمامی پیامبران و رسولان فضیلت و برتری داشته است؟ چرا پیامبر با ابوبکر و عمر وصلت کرد در حالیکه میدانست پس از فوتش چه میکنند؟ چرا پیامبر (ص) با وجود داشتن علم غیب، عایشه را به همسری گرفت؟ آیا خلقت پیامبر پیش از همه بوده گرچه از نظر زمانی خاتم پیامبران شده است؟
نظر شما :
captcha