عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۲ ارديبهشت
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18322-451     

آیا جایز است جنسى را كه هنوز خریداری نشده به فروش رساند؟

استفتاء:

اگر كسى جنسى را كه هنوز نخريده است اما تهيه كردن آن ساده است; بفروشد جايز است به عبارت ديگر آيا مى توان جنسى را به شرط آنكه در موعدى معين تحويل دهد، بفروشد و بعد از فروش جنس تا قبل از فرا رسيدن موعد آن را خريده و به خريدار بدهد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; چنين جنسى را با پول در ذمه خريدن جايز نيست از اين معامله به بيع كالى بكالى تعبير مى كنند. بلى اگر با پول نقد بخرد اشكال ندارد.

موارد مرتبط شخصى با پول ربا اقدام به افتتاح فروشگاهی کرده است، حکم خرید از او چیست؟ اگر سند دیگری غیر از سند ملک خریداری شده به نام خریدار ثبت شود. پشت قرآن و يا كتب ادعيه قيمت فروش درج مى شود، حكم آن چگونه است؟ آيا جایز است که نانوا نان سوخته يا خمير را به مشتریان عرضه کند؟ خريد و فروش چك به مبلغ كمتر از مبلغ مندرج در چك چه حکمی دارد؟ حكم ساخت و فروش انگشتر طلا و غيره كه مورد استفاده مردان است چيست؟ فروش گوسفند و گاو و مرغ به صورت زنده اشكال ندارد. خريد و فروش با افرادى كه كسبشان حلال مخلوط به حرام است; چه حكمى دارد؟ خريد و فروش روزنامه و مجلاتی که فساد را ترويج نمايد جايز نيست. اگر جنسى را دو ماهه نسيه بفروشند و چك از آن بگيرند آيا جايز است؟
نظر شما :
captcha