عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۳ فروردين
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-373     

اگر شارع نحوه اجراى حکم اعدام را تعيین نكرده باشد، چگونه باید عمل کرد؟

استفتاء:

در مواردى كه شارع نحوه اجراى اعدام را معين نكرده است، بفرماييد: الف) آيا براى اجراى اعدام ـ در مواردى كه شارع نحوه آن را مشخص ننموده است ـ واجب است حكومت نوعى را انتخاب كند كه حداقل ممكن درد را براى محكوم در برداشته باشد يا خير؟ ب) آيا بين حد و قصاص تفاوتى وجود دارد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; شارع مقدس در كيفيت اعدام مطلقا مى فرمايد بايد نحوى باشد كه خيلى دردناك نباشد و با شمشير تيز آن هم در گردن كه شايد كم اذيت تر است دستور قصاص را داده است و در باب حدود نيز سفارش زياد شده است و با الغاء خصوصيات مى توان نتيجه گرفت كه حكومت بايد نوعى را اختيار كند كه كم اذيت تر است.

موارد مرتبط در صورت عدم صلاحيت ولى قهرى آيا میتوان مادر صغار را به عنوان قيم انتخاب کرد؟ توبه مرتد فطرى مانع از اجراى حكم او نمى شود. اگر كسى جنين 31 روزه خود را سقط كند چه بايد بكند؟ استغفار؟ ديه؟ چگونه؟ آيا اين درست است كه زن ولو مرتد شود اعدام نمى شود؟ مراد از بيمارى مانع اجراى حكم، از نظر شرعى چيست؟ اگر تعزيرات ديگرى اقل از قتل، براى كسى كه قرار است اعدام شود ثابت شود. اگر بعد از اعدام و قبل از تدفین در مجرم علائم حياتى ديده شود. اگر مردى زنى را در ماه حرام به قتل برساند، دیه او چگونه است؟ شخصی که قرار است کشته شود را میتوان بی حس یا بیهوش کرد؟ اگر مردى زنى را به قتل رسانده باشد، انتخاب نوع ديه با اولياء است يا جانى؟
نظر شما :
captcha