عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ شنبه ۱۷ مهر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-1976     

آیا آیه«ان الله لایحب الفرحین»به این معناست که کار خوشحال کننده ‌انجام ندهیم؟

استفتاء:

آیه‌ ای در قرآن کریم هست که می‌ فرماید: «إِنَّ اللهَ لَا يُحِبُّ الْفَرِحِينَ» (1). آیا آیه به این معنا است که نباید هیچ کاری که مرا خوشحال می ‌کند انجام دهم؟ و آیا اگر کاری کنم که احساس خوشی داشته باشم، نفس تزکیه پیدا نمی‌ کند؟

جواب:

باسمه جلّت اسمائه؛ این جمله در ذیل داستان قارون آمده است که می ‌فرماید: «إِذْ قَالَ لَهُ قَوْمُهُ لَا تَفْرَحْ ۖ إِنَّ اللهَ لَا يُحِبُّ الْفَرِحِينَ» (2)، و فرح به معنای (بطر) است. یعنی به گنج ‌هایی که خدا به تو داده است تکبر نورز و مغرور نشو زیرا خداوند کسی که چنین صفتی داشته باشد را دوست نمی ‌دارد.

---------------------------------------------------------------

1. «خدا هرگز مردم پر غرور و نشاط را دوست نمی‌ دارد»؛ قصص (28): 76.
2. «هنگامی که قومش به او گفتند: آن قدر مغرور و شادمان (به ثروت خود) مباش که خدا هرگز مردم پر غرور و نشاط را دوست نمی ‌دارد»؛ قصص (28): 76.

موارد مرتبط منظور از «خير الماكرين» در آیه «وَمَكَرُوا وَمَكَرَ اللهُ وَاللهُ خَيْرُ الْمَاكِرِينَ» چیست؟ راز ذكر نام على در «صدق الله العلى العظيم» چیست؟ فنایی که در آیه «کل من علیها فان» مطرح شده به چه معناست؟ منظور از نور در آیه «اللهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ» چیست؟ توضيحاتى در مورد کلمه «اولى الامر منكم» در آيه «اطيعوالله و اطيعوالرسول» آيه تطهير و زنان پيامبر (صلى الله عليه وآله) كدام يك از آيات كلام الله مجيد بر عصمت ائمه اثنى عشريه صراحت يا دلالت دارد؟ بيم پيامبر (صلى الله عليه وآله) از سرزنش كنندگان آیا منظور از عبس در آيه «عَبَسَ وَ تَوَلَّى أَنْ جاءَهُ الاَْعْمى» رسول الله است؟ پيامبر (صلى الله عليه وآله وسلم) از زبان قرآن
نظر شما :
captcha