عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۲ ارديبهشت
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18322-868     

پولی در بانک سپرده گذاری شده ، آیا مى توان خمس را از بهره همان پول داد؟

استفتاء:

مادر من ملكى را كه پدرم به او بخشيده است، فروخته و پول آن به مبلغ 35 ميليون تومان را در بانك سپرده كرده است. آيا به آن خمس تعلق مى گيرد و مى تواند اين خمس را از بهره همان پول بپردازد؟ يكى از آشنايان ما سيد هستند و وضع مالى خوبى ندارند و از پدر يتيم مى باشند، آيا مى توانيم سهم سادات را به خانواده ايشان بدهيم؟ و سهم سادات چقدر مى شود؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ به تمام آن 35 ميليون تومان خمس تعلق مى گيرد، خمس آن مبلغ 7 ميليون تومان است. سهم سادات نصف خمس است يعنى 3 ميليون و پانصد هزار تومان، كسانى كه وضع مالى خوبى ندارند اگر فقير باشند به مقدار تهيه غذا و لباس و مخارج يوميه و اجاره مسكن مى توانيد به آنها بدهيد.

موارد مرتبط آيا سهم امام براى كارهاى عمومى نظیر اصلاح جاده ها و... می تواند داده شود؟ آيا براى مجالس وعظ و بيان احكام و تفسير قرآن میشود سهم امام را اختصاص داد؟ اگر سادات اهل محل نيازمند باشند آيا میشود سهم را به مراجع و يا جاى ديگر داد؟ آیا می شود زکات را به زنان غير سيده كه تحت تكفل ازواجشان هستند، داد؟ آیا به پولی که به کسی قرض داده می شود خمس تعلق می گیرد؟ آیا مالیات همان خمس و زکات نیست که به اسم دیگر از مردم اخذ می گردد؟ برای اینکه خمس به منفعتى در مال تعلق نگيرد،آیا می توان طلا براى همسر خريد؟ آیا می توان سر سال خمسى را تغيير داد؟ آیا می توان سالها پس از خریداری زمین با مال غیر مخمس، خمس آن را یکباره داد؟ آيا از پول خمس مى توان سهم مستمندان را شخصا پرداخت نمود؟
نظر شما :
captcha