عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۲ ارديبهشت
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18322-865     

آیا می توان سالها پس از خریداری زمین با مال غیر مخمس، خمس آن را یکباره داد؟

استفتاء:

آيا مى شود از مالى كه خمس آن را پرداخت نكرده ايم، زمينى بخريم و بعد از گذشت سال ها، خمس آن را كلا و يكباره پرداخت نمائيم؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ شما با يك مجتهد يا وكيل او دستگردان كنيد و از او مهلت بگيريد در تأخير اداء دين و قرار بگذاريد كه اداء دين در وقت معينى باشد.

موارد مرتبط آيا سهم امام براى كارهاى عمومى نظیر اصلاح جاده ها و... می تواند داده شود؟ آيا براى مجالس وعظ و بيان احكام و تفسير قرآن میشود سهم امام را اختصاص داد؟ اگر سادات اهل محل نيازمند باشند آيا میشود سهم را به مراجع و يا جاى ديگر داد؟ آیا می شود زکات را به زنان غير سيده كه تحت تكفل ازواجشان هستند، داد؟ آیا به ملکی که به منظور انباری خریداری شده خمس تعلق می گیرد؟ آیا به قبری که خمس آن یکبار پرداخت شده در سالهای بعد خمس تعلق می گیرد؟ برای اینکه خمس به منفعتى در مال تعلق نگيرد،آیا می توان طلا براى همسر خريد؟ پولی در بانک سپرده گذاری شده ، آیا مى توان خمس را از بهره همان پول داد؟ آیا می توان سر سال خمسى را تغيير داد؟ آيا از پول خمس مى توان سهم مستمندان را شخصا پرداخت نمود؟
نظر شما :
captcha