عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۲ ارديبهشت
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18322-762     

آيا مى توان كتابى را كه زير چاپ است به صورت نسيه و چكى فروخت؟

استفتاء:

آيا مى توان كتابى را كه زير چاپ است به صورت نسيه و چكى فروخت؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; با تعيين عدد صفحات و خصوصيات دخيله در قيمت، بله; والا بيع از ناحيه جهالت خالى از اشكال نيست، ولى مصالحه آن و نقل به غيربيع اشكال ندارد.

موارد مرتبط اگر بايع بعد از وقوع معامله مفلس شود میتواند با اعمال خيار و غبن بيع را برگرداند؟ آيا مى توان اعضاى بدن مسلمان را در زمان حيات و یا مرگ مورد معامله قرار داد؟ آيا حقوقی مانند حق انشعاب آب و برق مى توانند به عنوان مبيع قرار گيرند؟ اگر از چاپ كتابى جلوگيرى شود خسارت و هزينه هاى كتاب به عهده کیست؟ آیا مسلمان می تواند پيش كافر جهت خريد خوك سرمايه گذارى كند؟ تفاوت فوق العاده قيمت ها راجع به بدهى هاى سابق نقدى چه صورت دارد؟ فروش گوسفند و گاو و مرغ به صورت زنده اشكال ندارد. آیا میتوان در معاملات مقداری پول را اول گرفت و باقى را موقع تحويل دادن جنس؟ اگر گفته شود جنسی را نقداً به 100 تومان و نسيه به 120 تومان مى دهم. اگر جنسى را دو ماهه نسيه بفروشند و چك از آن بگيرند آيا جايز است؟
نظر شما :
captcha