عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ يکشنبه ۱ مرداد
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-496     

آیا درخواست از رسول خدا و اهل بیت او مثلاً برای شفای از بیماری ، حرام است؟

استفتاء:

آیا درخواست از رسول خدا و اهل بیت او مثلاً برای شفای از بیماری ، حرام است؟ و اگر حرام است، آیا علت حرمت این است که درخواست از آنان، عبادت غیر خدا و در نتیجه، شرک به خداست؟ یاصرفاً مکلّف به حرمت شده ایم؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; ظاهرا این است که ولایت تکوینی برای پیامبر و ائمه ثابت شده و این ولایت به معنای قدرت تصرف تکوینی می باشد بدین ترتیب که زمام امور عالم در دست آنهاست، دارای تسلط کامل بر تمامی عالم هستند، به هرگونه که بخواهند ـ چه ایجاد و چه عدم ـ می توانند در آن دخل و تصرف کنند و عالم طبیعت نیز تحت اختیارشان است ولی نه بطور مستقل بلکه در طول قدرت الهی و سلطه ی او بر کل عالم، بنابر این درخواست از آنان با این دیدگاه درست است و اشکالی هم ندارد.

موارد مرتبط آیا منظور از عبس در آیه ی "عَبَسَ وَ تَوَلَّی أَنْ جاءَهُ الْأَعْمى" رسول الله بوده است؟ چرا حضرت محمد (ص) بر تمامی پیامبران و رسولان فضیلت و برتری داشته است؟ آیا منظور از تعبیر «حقیقت محمدیه» غیر از وجود محمدی است؟ آیا خلقت پیامبر پیش از همه بوده گرچه از نظر زمانی خاتم پیامبران شده است؟ چگونه میتوان سجده ملائکه برای محمد(ص) را با سجده آنان برای آدم تطبیق داد؟ آیا اجابت دعای ما توسط معصوم(ع) ناشی از قدرت اوست یا درخواست او از خدا؟
نظر شما :
captcha