عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ يکشنبه ۱ مرداد
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-459     

آیا برتری فضایل اصحاب کساء شامل دوران حضرت آدم و پیش از او نیز می شود؟

استفتاء:

در برخی روایات آمده که "پیش از حضرت آدم هزار هزار آدم دیگر بوده است"؛ یعنی دوره‌ های مختلف بشری سابقاً بوده اند که هم دوره ی ما به حساب نمی آمده اند. همچنین نقل شده در این کرات آسمانی که می بینید موسایی همچو موسای خودتان و ابراهیمی همچو ابراهیم شما وجود دارد. آیا در خلق خدا و در جهانیان (قبل و بعد) کسانی هستند که در فضیلت، مساوی با اصحاب کساء (پنج تن آل عبا) باشند؟ یا این که اصحاب کساء (پنج تن آل عبا) به طور مطلق افضل از خلایق اند، به نحوی که برتری فضایلشان شامل دوران حضرت آدم و تمامی دوره ‌های پیش از حضرت آدم نیز می شود؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; در روایات فراوانی البته با اختلاف مضمون آمده که بین وجود واجب الوجود و وجود ممکن الوجودها (مخلوقات) مرتبه ی وجودی با شرافتی وجود دارد که وجود ممکنات از آن مرتبه تراوش کرد و فیض از مبدأ (واجب الوجود) به ممکنات جاری شد. به طور اجمال چنین تعبیر شده که خداوند تعالی در این مرتبه، نوری را از نور خودش آفرید سپس نورهای دیگری را از این نور آفرید و یا بگوییم آنرا شکافت (مشتق نمود) و نورهای دیگر ازآن پدیدار کرد؛ بنابر این آنچه از وی صادر شد در آغاز آفرینش موجود با شرافتی است که در اوج نورانیت و بهجت بود و او از مبدأ وجود دارای نوری شد که تمامی عالم را فرا گرفت. مظهر و تجلّی این نور در عالم طبیعت، جسم پیامبر(ص) بود سپس (ولی) جانشین او که نفس (و جان) او بحساب می آید، همچنین دخترش که پاره ی تن اوست و امامان معصوم که زاده‌های دخترش و نسل اویند همگی نوری یگانه اند. طبعاً اینان (افضلیت و) برتری بر تمامی مخلوقات دارند زیرا اگر اینان نبودند (ممکنات دیگر) آفریده نمی شدند.

موارد مرتبط آیا پیامبر (ص) نیز مانند حضرت ابراهیم دو مقام نبوت و امامت را بدست آورد؟ چرا حضرت محمد (ص) بر تمامی پیامبران و رسولان فضیلت و برتری داشته است؟ جواز شفاخواستن از حضرت فاطمه(عليها السلام)
نظر شما :
captcha