عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ آذر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-344     

مهریه مانند دين های ديگر بر ارث مقدم است اول بايد مهر را بدهند.

استفتاء:

شخصى دو يا سه سال پيش قبل از فوت خانه مسكونى خود را طى نامه اى به نسبت يكدانگ براى همسر، دو دانگ براى يك دختر و سه دانگ براى پسر خود، اقرار به فروش و دريافت وجه كرده است. نامبرده پس از مرگ نزديك يك ميليون تومان وجه نقد داشته كه از اين مبلغ حدود ششصد هزار تومان آن را بدهكار بوده است. همچنين مبلغ يك و نيم ميليون تومان ديه فوت به اين خانواده داده شده است و مهر همسر متوفى نيز يك ميليون و نيم تومان بوده است آيا پرداخت مهر همسر متوفى لازم است يا خير؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; بلى، لازم است. مهر مانند ديون ديگر بر ارث مقدم است اول بايد مهر را بدهند اگر چيزى باقى ماند به ورثه بدهند.

موارد مرتبط در صورتى كه مرد از زنش جدا شده آيا خرج سه ماه و ده روز را بايد به آن زن بدهد؟ مردى كه با زن معقوده خود وطى در دبر كرده آيا بايد تمام مهر را بپردازد؟ آيا زوج ملزم به پرداخت مهریه سنگینی که در توانش نیست، می باشد؟ اگر همسرم مهریه اش را ببخشد می تواند دوباره بازخواست مهریه کند؟ در صورت اصرار والدین دختر مبنی بر بالا بودن مهریه چه راه حلی را پیشنهاد میکنید؟ شوهر بر زن ولایت ندارد. منظور از قیمومیت در قرآن، قیام به مهریه و نفقه است. آيا حاكم مى تواند بدون مطالبه زوجه اقدام به تقسيط مهریه نمايد يا خير؟ آيا اذن شوهر براى خروج از منزل، در هر خروج بايد احراز شود؟ مراسم عقد و عروسى در اسلام چگونه بايد برگزار شود كه مطابق با شرع باشد؟ دختر، بعد از عقد چه در خانه پدر باشد يا خانه شوهر، بايد از شوهر اطاعت كند.
نظر شما :
captcha