عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۲ ارديبهشت
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18322-323     

فردی زمين مسکونی دارد اما قادر به ساخت نیست آیا به آن خمس تعلق میگیرد؟

استفتاء:

اگر كسى زمين را براى ساختن خانه مسكونى ضرورى بخرد و چون قادر به درست كردن خانه نمى باشد يك سال از خريد آن زمين بگذرد آيا خمس به زمين مذكور تعلق مى گيرد هم چنين مبلغى از پول زمين را گرو نگه مى دارند تا موقع تنظيم سند به فروشنده بپردازند آيا به مبلغ مذكور خمس تعلق مى گيرد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; بلى تعلق مى گيرد.

موارد مرتبط آیا به ملکی که به منظور انباری خریداری شده خمس تعلق می گیرد؟ آیا به پولی که به کسی قرض داده می شود خمس تعلق می گیرد؟ آیا مالیات همان خمس و زکات نیست که به اسم دیگر از مردم اخذ می گردد؟ آیا به قبری که خمس آن یکبار پرداخت شده در سالهای بعد خمس تعلق می گیرد؟ برای اینکه خمس به منفعتى در مال تعلق نگيرد،آیا می توان طلا براى همسر خريد؟ به كمك مالى که والدین به فرزند دانشجوی خود می دهند خمس تعلق مى گيرد؟ اگر قيمت مسكن از بالاترين نرخ خود از زمان ساخت كاهش يابد حکم خمس؟ مالى كه خمسش داده شود تا آخر خمس به آن تعلق نمى گيرد. اگر در تمام سال از وسائل منزل استفاده نشود به آن ها خمس تعلق مى گيرد. به پول رهن خانه که حاصل از درآمد زن است و به شوهر داده خمس تعلق میگیرد؟
نظر شما :
captcha