عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۳۱ شهريور
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18322-2092     

آیا می شود زکات را به زنان غير سيده كه تحت تكفل ازواجشان هستند، داد؟

استفتاء:

زنان سيده و غير سيده كه از نظر مخارج زندگى تحت تكفل ازواجشان هستند، آيا مى شود در مخارج شخصى شان به دسته اول سهم سادات و به دومى زكات داد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ نمى شود، چون فقير بر آنان صدق نمى كند.

موارد مرتبط آيا براى مجالس وعظ و بيان احكام و تفسير قرآن میشود سهم امام را اختصاص داد؟ اگر سادات اهل محل نيازمند باشند آيا میشود سهم را به مراجع و يا جاى ديگر داد؟ آیا مالیات همان خمس و زکات نیست که به اسم دیگر از مردم اخذ می گردد؟ پولی در بانک سپرده گذاری شده ، آیا مى توان خمس را از بهره همان پول داد؟ آیا می توان سر سال خمسى را تغيير داد؟ آیا می توان سالها پس از خریداری زمین با مال غیر مخمس، خمس آن را یکباره داد؟ آیا میتوان به کسی که توان کار دارد اما دنبال کار نمی رود خمس یا زکات داد؟ آیا میتوان مقدارى از سهم امام يا سادات را به فقيرى جهت سرمايه كسب داد؟ اگر كسى نداند ملكى را كه از پدرش به ارث رسيده خمس آن داده شده يا نه. خريد زينت آلات زنانه در وسط سال يا با پول خمس نداده چه حکمی دارد؟
نظر شما :
captcha