عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۶ مهر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18334-919      آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۹ خرداد   

حجاب همسران پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام)

  • كیفیت حجاب همسران پیامبر و ائمه معصومین (علیهم السلام) چگونه بوده است؟

سوال1: در مورد كیفیت حجاب همسران پیامبر و ائمه معصومین (علیهم السلام) مطالبی بفرمایید. آیا حضرت صدیقه طاهره و زینب كبری (سلام الله علیها) از چادر استفاده می‏‌كردند؟
پاسخ آیت الله العظمی روحانی:

باسمه جلت اسمائه؛ در آن زمان حجاب کامل عبارت بوده است از یک پیراهن گشاد و طویل که از گردن تا پاها را می‌پوشانده است و یک روسری که سر و صورت و گردن را می‌پوشانده و برای چشم‌ها مختصری باز گذاشته می‌شد و همچنین محترمات یک عبای سیاه هم روی تمام آن لباس ها می‌پوشیدند.

 

  • چرا حضرت زهرا (علیها السلام) حتى از دیدن مرد نابینا هم امتناع مى‏‌كردند؟

سوال2: چرا حضرت زهرا (علیها السلام) حتى از دیدن مرد نابینا هم امتناع مى‏‌كردند؟
پاسخ آیت الله العظمی روحانی:

باسمه جلت اسمائه؛ اصل ماده بدن آن بزرگوار به اتفاق فقهاء شیعه و بسیاری از علماء اهل سنت از ماده این عالم نبوده است بلکه از بهشت و از اعلاء میوه‌ها و درختان آن بوده و روح مقدس آن حضرت که مناسب با این بدن باشد و خدای تعالی اختیار آن را نموده از اسرار الهی است، و آنچه از اخبار فهمیده می‌شود روح آن بزرگوار از نور عظمت خدای تعالی است و پیغمبر (صلی الله و علیه و آله) فرموده است: خلق کرده است خداوند تعالی نور فاطمه را از نور خود قبل از اینکه آدم خلق شود. بنابراین قیاس آن حضرت با بقیه خانم‌ها بی مورد است و موضوعی نیست که جای سؤال باشد.

 

  • آیا حضرت زینب (سلام الله علیها) در واقعه کربلا و کوفه و شام با چادر بوده‌اند؟

سوال3: آیا حضرت زینب (سلام الله علیها) در واقعه کربلا و کوفه و شام با چادر بوده‌اند؟
پاسخ آیت الله العظمی روحانی:

باسمه جلت اسمائه؛ حضرت زینب (سلام الله علیها) حجاب کامل از حیث پوشاندن از سر تا پا را مراعات نموده‌اند فقط آن چادر که در پوشاندن بدن از نامحرم دخالت ندارد و علامت شخصیت زن است نداشتند یعنی غارت کرده بودند و یک نفر از مردها ادعا نکرد صورت حضرت زینب را دیده است از بدو زندگی تا آخر.

موارد مرتبط حجاب و عفاف بخش چهارم - حضرت رقیه (عليها السلام) اهميت حجاب‏ حجاب هنرپیشه ها در فیلم حجاب در کشورهای غیر اسلامی كتاب «فضائل و مصائب حضرت زهراء(عليها السلام)» وظیفه مسلمانان نسبت به بد حجابی یا بی حجابی حجاب، حدود و فلسفه آن
نظر شما :
captcha