عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ يکشنبه ۱ مرداد
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18334-917      آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۹ خرداد   

حجاب هنرپیشه ها در فیلم

  • رعایت نكردن حجاب در نمایش و تماشای فیلم

سوال 1: در صورتی كه سوژه قالب اقتضاء نماید كه كارگردان یا بازیگران مؤنث (مسلمان یا غیرمسلمان) حجاب كامل یا اصلاً حجاب را رعایت نكنند ساخت و نمایش و تماشای چنین فیلم‌هایی چه حکمی دارد؟ 
پاسخ آیت الله العظمی روحانی:

باسمه جلت اسمائه؛ در چنین مواقعی استفاده از بازیگر غیرمسلمان اشكال ندارد ولی بازیگر مسلمان باید حجاب خود را کامل حفظ کند.

 

  • چه حدی از بدن زنان غیرمسلمان را می توان نمایش داد؟

سوال 2: در صورتی كه زنان غیر مسلمان بدون مراعات حجاب اسلامی به ایفای نقش بپردازند در صورت جواز تا چه حدی از بدن ایشان را می توان نمایش داد، آیا جواز منحصر به موی سر است یا شامل سایر اعضای بدن مثل پا و دست و بازو نیز می‌شود و در صورت دوم آیا عورتین را نیز شامل می شود یا خیر؟

پاسخ آیت الله العظمی روحانی: 

باسمه جلت اسمائه؛ كشف آن به مقداری كه متعارف است جایز می باشد ولی كشف عورتین آنها جایز نیست.

 

  • نمایش زنان بی‌حجاب با هنرپیشه‌های مصنوعی چه حكمی دارد؟

سوال 3: نمایش زنان بی حجاب با هنرپیشه‌های مصنوعی (نقاشی متحرك و تصاویر كامپیوتری) چه حكمی دارد؟ 

پاسخ آیت الله العظمی روحانی: 

باسمه جلت اسمائه؛ فی نفسه اشكال ندارد، مگر آنكه موجب طغیان شهوت باشد. یا موجب استخفاف به محرمات گردد.

 

  • آیا دختران می توانند در حرفه بازیگری یا كارگردانی فعالیت داشته باشند؟

سوال 4: آیا دختران می توانند در حرفه بازیگری یا كارگردانی فعالیت داشته باشند؟ 

پاسخ آیت الله العظمی روحانی: 

باسمه جلت اسمائه؛ چنانچه مستلزم تماس غیرمشروع با نامحرم باشد و او را بدون حجاب شرعی در سینما یا تلویزیون نشان دهند، جایز نیست.

 

  • استفاده زن از كلاه گیس برای نقش زنان بی‌حجاب

سوال 5: آیا زن مى‌‏تواند با كلاه گیس به طورى كه موهاى خودش كاملاً پوشیده‏ باشد نقش زنان بى حجاب را بازى كند؟ و آیا در این مسأله بین موى انسان، و موى حیوان و موى مصنوعى تفاوتى هست؟ 

پاسخ آیت الله العظمی روحانی: 

باسمه جلت اسمائه؛ اشكال ندارد، و فرقى بین اقسامى كه اشاره شده‏ نیست، البته جواز آن در صورتى است كه موجب اغواء دیگران و وهن محرمات نباشد و الا جایز نیست.

 

  • رعایت حجاب براى دختران ‏نابالغ ‏در فیلم‏ و غیر فیلم

سوال 6: رعایت حجاب براى دختران ‏نابالغ ‏در فیلم‏ و غیر فیلم ‏تا چه‏ حد لازم ‏است؟ در صورت جواز تا چه حدى از بدن ایشان را مى‏‌توان نمایش داد، آیا جواز منحصر به موى سر است یا شامل سایر اعضاى بدن مثل پا و دست و بازو نیز مى‏‌شود؟ و در صورت دوم آیا عورتین را نیز شامل مى‏‌شود یا خیر؟ 

پاسخ آیت الله العظمی روحانی: 

باسمه جلت اسمائه؛ به مقدارى كه كشف آن در زمان سابق متعارف‏ بوده است مانند گردن و مقدارى از سینه و مانند آنها جایز است، و به عورتین آنها جایز نیست، و بنابر احتیاط لزومى به‏ بقیه اعضاء نگاه نكنند.

موارد مرتبط حجاب و عفاف اهميت حجاب‏ تماشای فیلم و عکس حجاب در کشورهای غیر اسلامی حجاب همسران پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) وظیفه مسلمانان نسبت به بد حجابی یا بی حجابی حجاب، حدود و فلسفه آن
نظر شما :
captcha