عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18329-508     

آزار و اذیت حیوانات از نظر شرعی حرام است

به گزارش خبرگزاری مهر، با استناد به حقایق پنهان سیرک ها و رفتار های ناجوانمردانه بسیاری از سیرک گردانان با حیات وحش و آزار و اذیت حیوانات و همچنین بر اساس اعتراض ها و واکنش های بسیاری از فعالان و حامیان حیات وحش و واکنش تعداد زیادی از هموطنان در سراسر کشور به توصیه مدیر انجمن دیده بان حقوق حیوانات از 14 تن از آیات عظام، مراجع تقلید و اساتید حوزه علمیه حکم تربیت ناجوانمردانه حیوانات در شرایط آزار دهنده و منکر بودن چنین رفتاری مورد پرسش قرار گرفت که در اینجا پاسخ حضرت آیت الله العظمی سید محمد صادق روحانی به این سوال نقل می شود :

متن پرسش ارسالی : ضمن تقدیم احترام، تقاضا دارم نظر روشنگر جناب عالی را در رابطه با آزار حیوانات بدانم. چنانکه مستحضرید، غیر از افرادی که به صورت انفرادی اقسام حیوانات و جانداران را مورد آزار قرار می دهند، گروه هایی نیز تحت عنوان “سیرک” حیوانات را مورد آزار و اذیت قرار داده و آن ها را از طبیعتشان دور کرده  و البته با نمایش دادن عمومی موجب گسترش و تبلیغ این اعمال نیز می شوند.

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته، سیرک ‌های حیوانات ممنوع شده و سیرک ‌ها صرفا به نمایش آکروبات انسان ها مشغول هستند چرا که گونه های جانوری مورد استفاده در سیرک ها غالباً از انواع در خطر انقراض و تحت حمایت سازمان های تخصصی ملی و بین المللی بوده  و تعدادشان در طبیعت روز به روز کاسته می شود. مبنای آموزش این حیوانات نادر برای انجام حرکات غیر طبیعی در سیرک، تنبیه و تحریکات دردآور است. حیوانات غالباً برای دریافت غذای مورد نیازشان مجبور به انجام حرکات مخالف با طبیعتشان می شوند تا جایی که گاهاً بر اثر نوع تغذیه و تحریکات شدید عصبی جان می دهند.

مضافاً بیم آن می رود که رفتار نامناسب با حیوانات در نمایش ها، موجب  آموزش های غیر اخلاقی شده و به شیوع این اعمال و صید، نگهداری و آزار حیوانات (مخصوصاً گونه های حمایت شده) منجر شود.

آیا معظم له این امور را مصداق منکر می دانند و مخالفت با آن را نهی از منکر؟

پاسخ آیت الله العظمی روحانی : در کتاب فقه الصادق ج (۳۳) ص ۴۹۰ فصلی را عنوان کرده ایم تبعالروایات مرویه از ائمه اطهار سلام الله علیهم اولین مطلب نفقه حیوان مملوک بر صاحبش واجب است و حیوان اگر رها شود خودش نفقه را پیدا می کند در صورتیکه کافی نباشد بر مالکش واجب است حتی زنبور عسل که بمقتضای روایات باید مقداری از عسل در محل باقی بگذارند برای تغذیه آنها.

در روایات نبوی روایتی است از رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود در آتش جهنم دیدم یک گربه ای را که به صاحبش حمله می کند و او را چنگ می زند گفتند این گربه در خانه او بوده طعام به او نداده گرسنه مانده است و رها هم نمی کرده است آن را تا از جای دیگر خوراک تهیه کند. باز فرموده است پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله برای دابه [جنبنده، ستور] بر صاحبش حقوقی است هروقت از او پیاده شد ابتدا علف به او بدهد و آب به او نشان دهد تا بیاشامد و با تازیانه به صورت آن نزند و حدی فوق طاقت به آن تحمیل [نکند] و روایات خیلی زیاد است که مستفاد از آنها است که به هر عنوان (سیرک) یا غیر آن اذیت آنها و کشتنشان جایز نیست و کوتاهی در خوراک آنها از محرمات مسلم است و چنانچه مایل به بیشتر باشید به فقه الصادق رجوع کنید.

موارد مرتبط حکم شرعی دریافت واکسن برای افراد با مشاغل مختلف حضرت آیت‌ الله العظمی روحانی: موسیقی حرام است حتی اگر بر آن نام هنر بگذارند. حضرت آیت‌ الله العظمی روحانی: بی‌ اعتنایی به حجاب شرعی موجب فسق است و بر حکومت واجب است اجبار به حجاب در جامعه راه اندازی سامانه پیامکی پاسخگویی به سوالات شرعی توسط دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی تأکید حضرت آیت‌الله العظمی روحانی بر لزوم رعایت حقوق حیوانات آیت الله العظمی روحانی : استفاده از افرادی که به مراجع شیعه اهانت می کنند در شبکه های ماهواره ای شیعی حرام است حضرت آیت الله العظمی روحانی : تولید و مشاهده فیلم هایی که چهره ائمه اطهار را نمایش دهند، حرام است. بيانيه آيت الله العظمى روحاني «دام ظله‌» به مناسبت ماه محرم الحرام
نظر شما :
captcha