عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۳۱ شهريور
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18329-2784     

اهمیت مباحثه علمی در شب های قدر

حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله از معدود مراجعی هستند که در ماه مبارک رمضان نیز درس فقه خود را تعطیل نمی کردند. این رویه در تمامی سال ها ادامه داشته است...
حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله از معدود مراجعی هستند که در ماه مبارک رمضان نیز درس فقه خود را تعطیل نمی کردند. این رویه در تمامی سال ها، حتی در تابستان های فوق العاده گرم قم، ادامه داشته است.
 
رسم معظم له بر این بوده که برای ماه مبارک رمضان مبحثی خاص را معین کرده و شب ها به تدریس آن می پرداختند. جلسه درس هر شب ساعت 11 آغاز و بعد از پایان درس نیز ایشان با حضور در حسینیه امام صادق (علیه السلام) به اشکالات طلاب پاسخ گفته و با اقشار مختلف مردم دیدار و به مسائل آنها رسیدگی می نمودند. این برنامه در بسیاری از اوقات تا ساعت یک شب به طول می انجامید.
 
نکته جالب توجه این که ایشان حتی در شب های قدر نیز درس خود را تعطیل نکرده و برگزاری مراسم سخنرانی و عزاداری و انجام اعمال مخصوص این شب ها را به بعد از اتمام ساعت درسی موکول می نمودند.
 
معظم له در رابطه با اینکه چرا جلسات علمی را تعطیل نمی کردند، چنین می فرمایند: جماعتی از علما فرموده اند که مذاکره علم از افضل اعمال است، بنده نیز درس و مباحثه علمی را بهترین اعمال می دانم.
 
ایشان در ادامه نقل کردند که در شب قدر عده ای از افراد خدمت حضرت آیت الله سید «ابوالحسن اصفهانی» رفتند جهت مراسم شب قدر. دیدند ایشان دو رکعت نماز و مقداری دعا خواندند و مشغول به مطالعه و مذاکره علمی شدند و هنگامی که از دلیل این کار سوال شد، گفتند این کاری که می کنم هم عبادت است و هم می توان گفت از بهترین عبادات است. 
موارد مرتبط بخشی از سخنان حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره اهمیت تعظیم شعائر حسینی بخشی از سخنان حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره اهمیت شعائر حسینی حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله: حضرت آیت الله العظمی خوئی خورشید درخشان آسمان حوزه های علمیه هستند و این مساله را نمی توانند انکار کنند مگر خفاشان شب!! فقه الصادق؛ حاصل ده ‌ها سال مجاهدت علمی و مبارزه با ظلم و استبداد برنامه جلسات علمی و ملاقات های عمومی حضرت آیت الله العظمی روحانی در ماه مبارک رمضان آغاز مجدد فعالیتهای علمی و ملاقات‌های عمومی حضرت آیت الله العظمی روحانی اهمیت مباحثه علمی در شب های قدر
نظر شما :
captcha