پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی«مدظله العالی»
اهمیت مباحثه علمی در شب های قدر
حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله از معدود مراجعی هستند که در ماه مبارک رمضان نیز درس فقه خود را تعطیل نمی کردند. این رویه در تمامی سال ها ادامه داشته است...
حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله از معدود مراجعی هستند که در ماه مبارک رمضان نیز درس فقه خود را تعطیل نمی کردند. این رویه در تمامی سال ها، حتی در تابستان های فوق العاده گرم قم، ادامه داشته است.
 
رسم معظم له بر این بوده که برای ماه مبارک رمضان مبحثی خاص را معین کرده و شب ها به تدریس آن می پرداختند. جلسه درس هر شب ساعت 11 آغاز و بعد از پایان درس نیز ایشان با حضور در حسینیه امام صادق (علیه السلام) به اشکالات طلاب پاسخ گفته و با اقشار مختلف مردم دیدار و به مسائل آنها رسیدگی می نمودند. این برنامه در بسیاری از اوقات تا ساعت یک شب به طول می انجامید.
 
نکته جالب توجه این که ایشان حتی در شب های قدر نیز درس خود را تعطیل نکرده و برگزاری مراسم سخنرانی و عزاداری و انجام اعمال مخصوص این شب ها را به بعد از اتمام ساعت درسی موکول می نمودند.
 
معظم له در رابطه با اینکه چرا جلسات علمی را تعطیل نمی کردند، چنین می فرمایند: جماعتی از علما فرموده اند که مذاکره علم از افضل اعمال است، بنده نیز درس و مباحثه علمی را بهترین اعمال می دانم.
 
ایشان در ادامه نقل کردند که در شب قدر عده ای از افراد خدمت حضرت آیت الله سید «ابوالحسن اصفهانی» رفتند جهت مراسم شب قدر. دیدند ایشان دو رکعت نماز و مقداری دعا خواندند و مشغول به مطالعه و مذاکره علمی شدند و هنگامی که از دلیل این کار سوال شد، گفتند این کاری که می کنم هم عبادت است و هم می توان گفت از بهترین عبادات است.