عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ جمعه ۲۸ بهمن
  • ارتحال مرجع مجاهد حضرت آيت الله العظمى روحانى (قدس سره) را محضر حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، تسليت عرض مى كنيم
خطبه صد و یازدهم:
 
از خطبه‏ هاى آن حضرت عليه السلام است كه در آن ملك الموت عليه السلام و قبض روح نمودن او اشخاص را يادآورى نموده (و اشاره فرموده كه كنه ذات خداوند سبحان درك نمى ‏شود):
 
(1) آيا درك می كنى و مى ‏فهمى او را هرگاه (براى گرفتن جان) به منزلى داخل شود؟ يا او را مى ‏بينى هرگاه جانى را مى ‏ستاند؟ (نه!!) بلكه
 
(2) (شگفت در آنست كه) چگونه قبض روح مى ‏نمايد بچه‏ اى را كه در شكم مادرش مى ‏باشد؟ آيا از بعض اعضای مادر بر او وارد می شود؟ يا آنكه روح به اذن و فرمان پروردگارش به سوى او مى ‏رود؟ يا ملك الموت با آن بچه در اجزای درونى مادر او ساكن است؟
 
(3) چگونه (مى ‏تواند) خداى خود را وصف كند کسی که توانایى ندارد از اينكه مخلوقى (ملك الموت) را كه مانند خود است (از نيستى به وجود آمده) وصف نمايد؟
 
(پس چنان كه ملك الموت را كه مخلوقى از مخلوقات است جز به آثار نمى ‏توان شناخت، به طريق اولى پى به كنه ذات حق تعالى كه منزه از ادراك و خالق همه مخلوقات است نتوان برد).
 
ترجمه و شرح نهج البلاغه (فیض الاسلام)
 
موارد مرتبط خطبه 1: خطبه ای درباره آفرينش آسمان و زمين و آدم خطبه 2: خطبه ای پس از بازگشت از صفّين خطبه 3: خطبه معروف به شِقشِقيّه خطبه 4: خطبه ای بعد از كشته شدن طلحه و زبير خطبه 5: خطبه ای بعد از وفات پيامبر (صلى الله عليه و آله) در خطاب به عباس و ابوسفيان خطبه 6: خطبه ای در هنگامی كه از ایشان خواستند طلحه و زبير را دنبال نكند خطبه 7: خطبه ای در مذمت مريدان شيطان خطبه 8: خطبه ای براى برگرداندن زبير به بيعت خطبه 9: خطبه ای در وصف خود و دشمنانش در جمل خطبه 10: خطبه ای در تحريك شيطان نسبت به اهل جمل و عواقب وخيم آن