عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۳۱ شهريور
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18322-871     

آيا به پول جایزه خمس تعلق مى گيرد؟

استفتاء:

الف: آيا به پول جایزه خمس تعلق مى گيرد؟ ب: آيا به پول هديه خمس تعلق مى گيرد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ الف: بلى; خمس به پول جايزه تعلق مى گيرد، مانند ارباح مكاسب يعنى در صورت زيادى از مؤنه سال. ب: بلى; خمس به پول هديه تعلق مى گيرد، مانند فوائد تجارات يعنى در صورت زيادى از مؤنه سال.

موارد مرتبط آیا به ملکی که به منظور انباری خریداری شده خمس تعلق می گیرد؟ آیا به پولی که به کسی قرض داده می شود خمس تعلق می گیرد؟ آیا به قبری که خمس آن یکبار پرداخت شده در سالهای بعد خمس تعلق می گیرد؟ برای اینکه خمس به منفعتى در مال تعلق نگيرد،آیا می توان طلا براى همسر خريد؟ به كمك مالى که والدین به فرزند دانشجوی خود می دهند خمس تعلق مى گيرد؟ مالى كه خمسش داده شود تا آخر خمس به آن تعلق نمى گيرد. اگر در تمام سال از وسائل منزل استفاده نشود به آن ها خمس تعلق مى گيرد. به پول رهن خانه که حاصل از درآمد زن است و به شوهر داده خمس تعلق میگیرد؟ به اصل پولى كه بابت رهن داده شده، به دهنده و گيرنده، خمس تعلق مى گيرد؟ كسى كه تنها از طرف مادر سيد باشد آيا مى تواند خمس بگيرد؟
نظر شما :
captcha