عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ جمعه ۲۸ بهمن
  • ارتحال مرجع مجاهد حضرت آيت الله العظمى روحانى (قدس سره) را محضر حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، تسليت عرض مى كنيم
کد : 18322-869     

نصف خمس سهم سادات فقير است، و نصف ديگر سهم امام ارواحنا فداه است.

استفتاء:

خمس مال خود را به چه طريقى بايد مصرف كرد؟ آيا بايد به دست مرجع تقليد يا حاكم شرع رساند يا به طور مستقل مى توان آن را در مواردش مصرف نمود؟ ضمناً موارد مصرف خمس را به طور كامل بفرماييد.

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ نصف خمس سهم سادات فقير است، و نصف ديگر سهم امام ارواحنا فداه است. سهم سادات بايد به سادات فقير داده شود و سهم امام بايد خرج ترويج دين اسلام گردد و آن را بايد به مرجع تقليد يا مجتهد جامع الشرائط بدهيد.

موارد مرتبط آیا جايز است به شخص فقير براى اداى قرض يا مداوا سهم امام داده شود؟ آيا سهم امام براى كارهاى عمومى نظیر اصلاح جاده ها و... می تواند داده شود؟ آيا براى مجالس وعظ و بيان احكام و تفسير قرآن میشود سهم امام را اختصاص داد؟ اگر سادات اهل محل نيازمند باشند آيا میشود سهم را به مراجع و يا جاى ديگر داد؟ شخصی که خود را سيد معرفى و از سهم سادات مبالغی را بگیرد، ضامن است. دادن خمس مال الارث بر ورثه واجب است. آیا میشود از سهم امام جوایزی برای شرکت کنندگان در مسابقه احکام تهیه کرد؟ آیا می توان از سهم امام براى طعام دادن در هيئت های مذهبى استفاده کرد؟ آيا میتوان از سهم امام (ع) برای تعمير مساجد و خريد اثاث مسجد خرج كرد؟ آیا میتوان مقدارى از سهم امام يا سادات را به فقيرى جهت سرمايه كسب داد؟
نظر شما :
captcha