عربی
بروزرسانی: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۰ آذر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-863     

اگر فردی در شب جنب و نزديك اذان صبح بيدار شود، مى تواند ابتدا سحری بخورد؟

استفتاء:

آيا شخصى كه در شب ماه رمضان جنب و نزديك اذان صبح بيدار شده، مى تواند ابتدا سحر بخورد و بعد از اذان غسل كند؟ اگر شخص بعد از اذان از خواب بيدار شود تكليف او براى غسل چيست؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ اگر قبل از اذان صبح از خواب بيدار شود، چنانچه اگر اول سحرى بخورد اذان گفته مى شود و نمى تواند قبل از اذان غسل كند بايد اول غسل كند، ولى اگر وقت موسع است هر دو را مى تواند قبل از اذان انجام دهد، مختار است در تقديم غسل يا تأخير آن از سحرى خوردن. و اما اگر بعد از اذان از خواب بيدار شد، غسل براى روزه تأثير ندارد بايد براى نماز غسل كند.

موارد مرتبط اگر خانمی لحظاتی قبل از اذان مغرب آثار حیض ببیند روزه‌اش باطل است؟ در سفر اگر بدانیم تا بعد از اذان ظهر نمی‌آییم میتوان قبل از سفر روزه را شکست؟ در صورت عطش به آب، آیا روزه دار می تواند قدری آب بنوشد؟ آیا فردی که مبتلا به بیماری ام اس است می‌تواند روزه نگیرد؟ آیا روزه برای فردی که 6 ماهه باردار هست ضرری دارد؟ حکم فردی که کفاره جمع بر ذمه داشته اما تعداد روزهایش را به خاطر نداشته باشد اگر شخصی به دلیل مریضی نتواند روزه‌های قضاء را تا قبل از ماه رمضان بجا آورد. وظیفه‌ روزه‌داری که در شب جنب شده و بعد از اذان صبح بیدار می‌شود، چیست؟ اگر روزه‌دار قبل از اذان صبح جنب شود می‌تواند تیمم کند و بعد از اذان غسل نماید؟ ورزشکاری که برای مسابقات آماده می‌شود، آیا می‌تواند روزه نگیرد؟
نظر شما :
captcha