عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ آذر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-815     

ضرب و شتم زوجه توسط شوهر در چه صورت و در چه شرایطى جائز است؟

استفتاء:

ضرب و شتم زوجه توسط شوهر در چه صورت و در چه شرایطى و به چه ميزان جائز است؟ و آيا مى توان زوج را بخاطر ضرب و شتم زوجه قصاص يا محبوس نمود (طبق قوانين جارى و بدون در نظر گرفتن خويشاوندى)؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ شتم زوجه در هيچ صورتى جائز نيست و ضرب هم در صورتى جائز است كه ناشزه شود و تمكين نمى كند; در مرحله اول وعظ و با زبان ملايم زوج او را موعظه نمايد اگر تأثير نكرد هجر در مبيت; و اگر آن هم تأثير نكرد ضرب; آن هم ضرب خفيف كه موجب سرخى و كبودى محل او نشود. در قوانين شرعيه، مى توان زوج را به خاطر جنايت به زوجه مجازات نمود در قوانين جارى هم چنين است.

موارد مرتبط در صورت عدم صلاحيت ولى قهرى آيا میتوان مادر صغار را به عنوان قيم انتخاب کرد؟ طبيبی که به وسايل اسقاط جنين راهنمايى می كند، آیا ضامن ديه است؟ دیه سقط جنين که توسط پزشك يا قابله انجام شده، به عهده كيست؟ اگر كارگرى براى بنايى اجير شود و در حين كار بمیرد، آیا موجر ضامن ديه است؟ آيا زن پس از فهميدن انکار پيامبر (ص) توسط شوهرش، بايد عده نگه دارد؟ مجرى حكم مرتد فطرى چه كسى است؟ آيا زوجين مى توانند فرزندی را سقط كنند که امكان ناقص الخلقه بودنش زياد است؟ حداقل تعزيرات چند ضربه شلاق است؟ آيا مى تواند يك ضربه شلاق باشد؟ اگر شخصی فردی را اشتباها بجای فرد دیگری بکشد، آیا قتل عمدی است؟ آيا مسئله خسارت تاخير و تأديه در محكوميت هاى مالى شرعى است؟
نظر شما :
captcha