عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۶ مهر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-661     

آیا جاى مخصوصى را به نام حسينيه بنا كردن، موجب تقدس و احترام آن مى شود؟

استفتاء:

شخصى در كتابش نوشته: شيعيان يك محل به نام «حسينيه» به نام حضرت عباس(عليه السلام)، به نام حضرت زينب(عليها السلام)، به نام حضرت صاحب الزمان(عج) و... درست مى كنند و نامش در زبان اردو «امام بارگاه» مى نهند و در اين محل مجالس عزادارى برگزار مى كنند و پول زيادى بر ساختمان خرج مى نمايند و براى آن محل احترام قائلند ولو احكام مسجد جارى نمى دانند اما احترام فوق العاده قائلند و خيال مى كنند كه در مجالس عزادارى و يا مجالس اعياد ائمه اطهار(عليهما السلام) ارواح آنها در مجالس حاضر مى شوند و نيز در ايام عزاى آن محل ها را سياهپوش مى كنند.
اين شخص صحبت را به درازا كشيد تا اينكه گفته: غير از مسجد هيچ جا تقدّس و احترام ندارد و همه اينها از بدعت هاست و مصرف كردن براى اين طور جاها جائز نيست.
لطفا بيان فرماييد جاى مخصوصى را به نام حسينيه بنا كردن، موجب تقدس و احترام آن مى شود؟ و مصرف كردن پول براى اين محل ها شرعا چگونه است آيا ثواب دارد؟ آيا اين محل ها كه در آنها ذكر مصائب اهل  بيت(عليه السلام) و عزاى آنها مى شود از شعائر الله به حساب مى آيد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; احترام اين اماكن يك امر عرفى عقلايى است. شما ببينيد در تاريخ تمام اديان و عقلاء نسبت به محلى كه امر مهمى انجام شده است و يا شخصيت مهمى در آنجا زندگى كرده، چقدر اهميت قائلند.

موارد مرتبط كف زدن در حسينيه‏ ها خرج داده شده توسط بانى به حسينيه و چگونگى مصرف آن‏ گريه بر امام حسين (ع) موجب بخشش گناهان است اما شرايطى دارد. عزادارى امام حسین(ع)، در مساجد و حسينيه ها بهتر است يا در خانه و خيابان؟ بر هر فرد شيعى لازم است به شعائر حسينى احترام بگذارد. مراسم ميلاد ائمه (ع) چگونه باید باشد تا بى احترامى به آن سروران نشود؟
نظر شما :
captcha