عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۳ ارديبهشت
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-562     

مفهوم این روایت «همه مطالب قرآن در سوره فاتحه است...»از امام علی چیست؟

استفتاء:

از امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع) نقل شده است که : « همه مطالب قرآن در سوره فاتحه است، همه مطالب سوره فاتحه در بسمله1 ، همه نکات بسمله در حرف « باء» و همه نکات « باء » در نقطه آن است، و من نقطه زیر حرف باء هستم »2 ، مفهوم دقیق این روایت چیست؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; قرآن، ظاهر و باطن دارد و این حدیث به باطن آن اشاره می کند؛ امیرالمؤمنین (ع) پس از آنکه، نقطه حرف « باء » را به عنوان کلید قرآن، معرفی می کند می فرماید : « أنا النقطة تحت الباء‌ »، مقصود ایشان از عبارت مذکور این است که : فهم همه معارف قرآن، تنها از طریق امام، ممکن می شود و بر پایه برخی تفاسیر و روایات، آیات « وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلاَّ اللهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ‌ »3 و « لاَ يَمَسُّهُ إِلاَّ الْمُطَهَّرُونَ »4 نیز همین مطلب را مورد تأکید قرار می دهند.

----------------------------------------------------------------------
1. یعنی بسم الله الرحمن الرحیم
2. «‌كلّ ما في القرآن في الفاتحة‌، وكلّ ما في الفاتحة في البسملة‌، وكلّ ما في البسملة في الباء‌، وكلّ ما في الباء في النقطة‌، وأنا النقطة تحت الباء‌»‌
3. تأویلش را جز خدا و ریشه داران در دانش کسی نمی داند. آل عمران 3: 7
4. جز پاک شدگان بر آن دست نزنند. واقعه 56: 79

موارد مرتبط روایتی که پیامبر (صلی الله علیه و آله) به علی (علیه‌ السلام) دستور صبر داد چگونه می توان این روایت را که زمین به یک ماهی تکیه داده شده و... تفسیر نمود؟ منظور امام علی از جمله «علم، نقطه ای است که نادانان آن را افزایش داده اند». منظور امام علی از جمله «عاقل ترین مردم عقل مردم را به عقلش می افزاید». مفهوم روایت « ما اثر صنع خداییم و مردم به طفیل وجود ما موجود گشته اند ». معنای حجت در حدیث « ما حجّت خداییم و فاطمه حجّت خدا بر ماست »، چیست؟ روایت امام زمان که درباره کتاب کافی نقل شده با سند معتبری به اثبات نرسیده. آیا درست است که در روایتی از امام صادق (ع) آمده: ابوبکر دو بار مرا به دنیا آورد؟
نظر شما :
captcha