عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۳ ارديبهشت
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-560     

منظور امام علی از جمله «عاقل ترین مردم عقل مردم را به عقلش می افزاید».

استفتاء:

امام علی (ع) می فرماید : « عاقل ترین مردم کسی است که عقلهای مردم را به عقل خود بیفزاید »1 ، معنای سخن ایشان چیست؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; عقل، معانی گوناگونی دارد از جمله :
1 ـ قدرت ادراک خیر و شرّ و تشخیص آنها از یکدیگر که براساس این معنا عقل، عامل تکلیف، پاداش و مجازات به شمار می آید.
2 ـ مَلَکه حالتی درونی که انسان را به سمت خوبی‌ها و منافع و دوری از بدیها و زیانها فرا می خواند.
چهار معنای دیگر یا حتی بیشتر در مورد عقل، وجود دارد امّا اکثر روایات مربوط به عقل و جهل، یکی از دو معنای مذکور و غالباً معنای دوم را به ذهن، القا می کند؛ از مجموع روایات وارده درباره مسائل مربوط به عقل، چنین بر می آید که : عاقل ترین مردم، پیامبر (ص) است و عقل، نور ایشان به شمار می آید به گونه ای که انوار ائمه (ع) از این نور، سرچشمه گرفته و همه علوم و حقایق معرفت به واسطه آنان در اختیار سایر مخلوقات و حتی ملائکه و انبیا قرار می گیرد؛ با دقت در این توضیحات، معنای روایت مورد پرسش شما مشخص می شود.

-----------------------------------------------------------------
1. «‌أعقلُ الناس مَن جمع عقول الناس إلى عقله‌»‌

موارد مرتبط مفهوم این روایت «همه مطالب قرآن در سوره فاتحه است...»از امام علی چیست؟ منظور امام علی از جمله «علم، نقطه ای است که نادانان آن را افزایش داده اند». مفهوم روایت « ما اثر صنع خداییم و مردم به طفیل وجود ما موجود گشته اند ». روایت امام زمان که درباره کتاب کافی نقل شده با سند معتبری به اثبات نرسیده. آیا درست است که در روایتی از امام صادق (ع) آمده: ابوبکر دو بار مرا به دنیا آورد؟
نظر شما :
captcha