عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۶ مهر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-1868     

آيا وجود عذاب ‌هاى سهمناك دوزخ ناقض رحمت و عطوفت خداوند نيست؟

استفتاء:

آيا وجود عذاب ‌هاى سهمناك در دوزخ ناقض رحمت و عطوفت خداوند نيست؟ چرا كه آن عذاب ها مى توانست تعديل يابد و هدف نيز در هر صورت محقق مى شد. آيا بين مجازات عمل و خود عمل، در دوزخ تناسب منطقى وجود دارد؟ و آيا وجود اين گونه عذاب ها با اين شدت ناقض عدالت خداوند نيست؟ به عنوان مثال در روايات ذكر شده است كه كمترين كيفرى كه در دوزخ وجود دارد به پا كردن كفش هايى آتشين است كه پوشيدن آن ها تمام وجود انسان تا سر او را مى جوشاند، آيا اين مجازات متناسب با كمترين گناه ممكن است؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ در عالم طبيعت اگر انسان ها وظایفى نداشته باشند عالم طبيعت با درگيرى هاى انسان ها كه هر فردى در زندگى اجتماعى منافع خودش را رعايت مى كند مختل مى شود، براى جلوگيرى از اختلال نظام بايد خداى تعالى وظایف لزومى جعل كند براى جلوگيرى و جعل وظایف بدون تهديد به عذاب مؤثر نيست، بنابراين بايد با وعده به عذاب جلوى اختلال گرفته شود و وعده اگر عمل نشود خلاف مقام قدس ربوبيت است و لذا حكماء مى گويند عمل به وعده به عذاب براى خداى تعالى لازم است؛ من در اين موضوع كتابى نوشته ام و منتشر شده است به نام جبر و اختيار، به نظر خودم حل تمام شبهات شده است.

موارد مرتبط در ايران امامزاده های بسياری وجود دارد آيا همه آن ها مورد تاييد هستند؟ اشتباه حلاج در موضوع وحدت وجود چه بود؟ چرا خداوند اموری که به صلاح نیست را اصلاح نکرده و خواسته ما را برآورده نمیکند؟
نظر شما :
captcha