عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ يکشنبه ۱ مرداد
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-1516     

آیا استفاده از قرص زیر زبانی برای مبتلایان به بیماری قلبی، روزه را باطل می کند؟

استفتاء:

اینجانب مبتلا به بیماری قلبی هستم و به توصیه پزشکان دارو مصرف می کنم. پزشک معالج، من را از روزه گرفتن منع نکرده و تشخیص توانایی انجام این فریضه را بر عهده خودم گذاشته و آن را مشروط به توانایی خودم کرده است. در صورتی که احیانا به صورت ناگهانی دچار درد قلبی شدم، استفاده از قرص های زیر زبانی که برای تسکین درد به کار می رود روزه را باطل می کند؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ آب دهان اگر با مخلوط شدن با آن قرص وارد معده شود روزه را باطل می کند ولی این کار جایز است و حرام نیست به دلیل احتمال خطر جانی، البته روزه را باید قضاء کرد.

موارد مرتبط افطار روزه مستحب به سبب دعوت مؤمن، بهترین افطار است. اگر خانمی لحظاتی قبل از اذان مغرب آثار حیض ببیند روزه‌اش باطل است؟ شخصی که در جوانی روزه‌اش را بدون عذر خورده آیا حکم جاهل قاصر را دارد؟ آیا در ادای روزه قضا مجاز به تعلیق در نیت هستیم؟ اگر بر اثر ملاعبه آب حرکت کند لکن خارج نشود آیا با بول کردن روزه باطل می‌شود؟ آیا رسیدن گرد و غبار غلیظ به حلق مبطل روزه است؟ ملاک وطن دوم برای فرد چیست؟ آیا با یک روز روزه گرفتن در ایام خاص میتوان چندین روز روزه قضاء را اداء نمود؟ در سفر اگر بدانیم تا بعد از اذان ظهر نمی‌آییم میتوان قبل از سفر روزه را شکست؟ در صورت عطش به آب، آیا روزه دار می تواند قدری آب بنوشد؟
نظر شما :
captcha