عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-1503     

حکم روزه گرفتن برای دختر 12 ساله که با مشقت همراه است چیست؟

استفتاء:

در جایی زندگی می کنیم که ساعت فجر 4 صبح و ساعت غروب کامل نور خورشید 10 بعد از ظهر می باشد. حکم روزه گرفتن برای دختر 12 ساله که با مشقت همراه است چیست؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ سن تکلیف دختر از ورود در سال دهم و گذشتن نه سال تمام است بنابر این گرفتن روزه حتی با مشقت واجب می باشد سعی کنید برای آنان شرایط مساعدی فراهم کنید تا راحت تر روزه بگیرند.

موارد مرتبط افطار روزه مستحب به سبب دعوت مؤمن، بهترین افطار است. اگر خانمی لحظاتی قبل از اذان مغرب آثار حیض ببیند روزه‌اش باطل است؟ شخصی که در جوانی روزه‌اش را بدون عذر خورده آیا حکم جاهل قاصر را دارد؟ آیا در ادای روزه قضا مجاز به تعلیق در نیت هستیم؟ اگر بر اثر ملاعبه آب حرکت کند لکن خارج نشود آیا با بول کردن روزه باطل می‌شود؟ آیا رسیدن گرد و غبار غلیظ به حلق مبطل روزه است؟ ملاک وطن دوم برای فرد چیست؟ آیا با یک روز روزه گرفتن در ایام خاص میتوان چندین روز روزه قضاء را اداء نمود؟ در سفر اگر بدانیم تا بعد از اذان ظهر نمی‌آییم میتوان قبل از سفر روزه را شکست؟ در صورت عطش به آب، آیا روزه دار می تواند قدری آب بنوشد؟
نظر شما :
captcha