عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۱ جمعه ۲۸ بهمن
  • ارتحال مرجع مجاهد حضرت آيت الله العظمى روحانى (قدس سره) را محضر حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، تسليت عرض مى كنيم
کد : 18334-935     

مقدمه

قلم زدن و سخن گفتن از فاطمه زهرا عليها السلام، زندگانى، ماجرا ها و وقايع زندگى سراسر نور ايشان، با وجود تمامى كتاب ‏ها، مقاله ‏ها، سخنرانى‏ ها، روايتِ روايات و داستان ‏هايى كه گفته ‏اند و شنيده ‏ايم، هيچ‏ گاه رنگ تكرار نمى ‏گيرد؛ واقعه‏ اى از جنس آسمان كه از فراسوى قرن ‏ها و اعصار گذشته و تا به امروز در رگ زمان جارى بوده است.

آسمانى بودنِ آن حضرت آن‏ چنان است كه هر كسى دوست مى ‏دارد سعادتى بيابد تا نامش در جرگه ارادتمندان حضرتش به ثبت برسد، و در راه كسب اين سعادت گامى كوچك و ناچيز در راه كسب معرفتِ آن مقام رفيع بردارد.

محور اصلى ویژه نامه، كه حاصل ارادت به بانوى بانوان جهان، فاطمه زهرا عليها السلام است، بيان شبهات و اشكالات مطرح شده و سپس پاسخ‏گويى به آن ‏هاست؛ شبهاتى كه بعضاً با هدف ايجاد فتنه و شكاف در عقايد حقه شيعيان مطرح شده ‏اند. از اين رو بر آن شدیم تا در مجموعه ‏اى منسجم ضمن يادآورى بخش ‏هايى از تاريخ صدر اسلام، اين شبهات و سوالات را گردآورى نموده و پاسخ عقيدتى آن را با استناد به روايات و احاديث ارائه نمايیم.

به اين دليل و نيز به دليل پرهيز از هرگونه برداشت‏ هاى غير متخصصانه در اين زمينه، اين سؤالات و شبهات با توجه به كتاب «فضائل و مصائب حضرت زهرا عليها السلام» كه مجموعه استفتائات مرجع عالیقدر شیعه حضرت آيت الله العظمى سيد صادق روحانى (1) (مدظله العالى) است، تنظيم و نگاشته شده است. اين مسأله خواننده محترم كتاب را به يقين مى ‏رساند كه پاسخ‏ هاى مطرح شده، ريشه در روايات و احاديثى دارد كه گنجينه آن از صدر اسلام تاكنون نسل به نسل در سينه مراجع محفوظ مانده و با تفقه و تدبر و بحث، در مكتوبات آن‏ ها براى نسل‏ هاى آينده به يادگار نهاده مى ‏شود. (2)

اميد كه اين پيشكش كوچك به آستان مقدس و عظيم پاره تن رسول خدا صلى الله عليه وآله، مقبول درگاه حضرتش واقع شود و چراغى باشد در دست كسانى كه دغدغه دفاع از شريعت و تشيع را در دل، جان، روح، انديشه، ذهن و هستى خود مى‏ پرورانند. دفاع از حريم ولايت وظيفه سنگينى است كه بر دوش تك ‏تك شيعيان احساس مى ‏شود؛ چرا كه هر شيعه متعهدى وظيفه دارد خود را به سلاح علم و آگاهى در زمينه‏ هاى مختلف دينى بيارايد تا بتواند در مقابل جدل‏ ها و جدال‏ ها، بحث ‏ها و بحث ‏افكنى ‏ها، ترديد ها و ترديدسازى‏ ها دفاع نموده و فرهنگ غنى شيعه را گسترش دهد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی روحانی

-------------------------------------------------------------------------

1) حضرت آيت الله العظمى روحانى (دام عزه) از شاگردان برجسته حضرت آيت الله العظمى خويى ‏رحمه الله محسوب مى ‏شوند كه در سن 14 سالگى و به تأييد مكتوب اساتيدشان به درجه اجتهاد نائل شدند. زمان اولين دوره تدريس دروس خارج فقه و اصول ايشان به سال 1330 (ه. ش) برمى‏ گردد و اولين چاپ رساله توضيح المسائل معظم له نيز مربوط به سال 1340 (ه. ش) مى ‏باشد. ايشان ده ‏ها جلد تأليف به زبان‏ هاى عربى و فارسى دارند كه يكى از مهم ترين آنها كتاب گران‏ سنگ فقه الصادق مى‏ باشد كه به عنوان يكى از منابع مهم تدريس فقه در حوزه‏ هاى علميه به شمار مى ‏رود. اين كتاب در 41 مجلد و در 20 هزار صفحه در داخل و خارج از ايران به چاپ رسيده است.

2) پاسخ‏ هاى ارائه شده به شبهات، گاهى عيناً از متن استفتائات است و گاهى نيز به لحاظ شيوه تأليف كتاب، از چند استفتاء بهره‏ گيرى شده و ممكن است با اندكى تغيير در ويرايش، نقل شده باشد.

موارد مرتبط مقدمه حضرت آیت الله العظمی روحانی مقدمه
نظر شما :
captcha