عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18329-579     

انتشار کتاب «امر به معروف و نهی از منکر» جدیدترین اثر آیت الله العظمی روحانی

تازه ترین اثر حضرت آیت الله العظمی سید محمد صادق روحانی (مدظله العالی) با عنوان «امر به معروف و نهی از منکر» توسط انتشارات مهر امیرالمؤمنین منتشر شد.

این کتاب شامل مباحثی از جمله ادله‌ وجوب امر به معروف و نهی از منکر، مسائل مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر، بررسی شرایط این فریضه‌ الهی (شناخت معروف و منکر، اصرار و انکار، احتمال تأثیر و ...)، مراتب انکار، و شامل مباحث تکمیلی مانند امر به معروف و نهی از منکر خانواده یا اخذ اجرت برای امر به معروف و نهی از منکر است.

این کتاب، تحقیقی ارزشمند درباره‌ اهمیت و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در فقه شیعه است. حضرت آیت الله العظمی روحانی (مدظله العالی) در این کتاب، با استناد به منابع مهم حدیثی و فقه امام صادق (علیه السلام)، به بحث درباره‌ اهمیت و وجوب شرایط امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ شیعی پرداخته‌اند. معظم له، احکام و آداب شرعی و فقهی این فریضه واجب را به طور مستند تبیین نموده، و دیدگاه های عالمان بزرگ شیعه، از آغاز تا عصر حاضر را نیز در تبیین و توضیح این فریضه الهی مورد استفاده قرار داده‌اند.

اصل این بحث که در فصل چهارم جلد نوزدهم کتاب گران‌ سنگ فقه الصادق آمده است، به زبان عربی به رشته تحریر درآمده و نخستین بار در سال 1396 هجری قمری با عنوان مستقل «الامر بالمعروف والنهی عن المنکر والتقیة»،  منتشر شده است. اکنون و با توجه به اهمیت موضوع امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی، ترجمه فارسی این کتاب در اختیار علاقمندان قرار می ‌گیرد.

بعضی از عناوین این کتاب عبارت ‌اند از:

فصل اول: ادّله‌ی وجوب امر به معروف و نهی از منکر؛ عقل، کتاب (آیات ایجابی، آیات معارض)، سنّت، اجماع.

فصل دوم: مسائل مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر؛ تعریف معروف و منکر، حکم امر به مستحب، اقسام امر به معرف و نهی از منکر؛ بررسی شرایط امر به معروف و نهی از منکر «شناخت معروف و منکر، شناخت مأمور و منهیّ از معروف و منکر، احتمال تأثیر در امر به معروف و نهی از منکر، اصرار و پافشاری بر انجام کار، ایمنی از ضرر، فروعات شرط ایمنی از ضرر، اجتناب آمر و ناهی از محرمات، مکلّف بودن آمر، ناهی، مأمور و منهیّ»؛ مراتب انکار «انکار به قلب، انکار به زبان، انکار با دست، ترتیب بین مراتب سه گانه»؛ زخم زدن و کشتن بدون اجازه‌ی امام، فروعات مسأله چهارم و پنجم.

برای تهیه این کتاب می توانید با شماره تلفن: 37838144-025 تماس حاصل نمایید.

موارد مرتبط تولید نرم افزار اندرویدی مجموعه آثار فقهی و اصولی حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله تولید نسخه جدید ویندوزی مجموعه آثار آیت الله العظمی روحانی دام ظله تولید نسخه جدید نرم افزار اندرویدی مجموعه آثار آیت الله العظمی روحانی شامل 114 جلد از آثار معظم له گزارش تصویری جلسات دفتر آیت الله العظمی روحانی دام ظله در روزهای شهادت حضرت رسول اکرم، امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام (بخش پایانی) گزارش تصویری جلسات دفتر آیت الله العظمی روحانی دام ظله در روزهای شهادت حضرت رسول اکرم، امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام (بخش اول) بخشی از سخنان حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره اهمیت تعظیم شعائر حسینی بخشی از سخنان حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره اقسام شعائر حسینی بخشی از سخنان حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره اهمیت شعائر حسینی بخشی از سخنان آیت الله العظمی روحانی درباره قیام امام حسین (علیه السلام) و نقش آن در حفظ اسلام سخن حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره عاقبت علمایی که نسبت به تضعیف شعائر حسینی سکوت می کنند
نظر شما :
captcha