عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان
  • اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلي آبائِهِ في هذِهِ السّاعَة وَ في كُلِّ ساعَة وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّي تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
کد : 18329-430     

حضرت آیت‌ الله العظمی روحانی: موسیقی حرام است حتی اگر بر آن نام هنر بگذارند.

حضرت آیت ‌الله العظمی روحانی (مدظله ‌العالی) در پاسخ به سوالات مکرر در رابطه با حکم استفاده از آلات موسیقی و آوازخوانی بانوان، مطالبی را بیان فرموده‌اند که از نظرتان می‌گذرد...

حضرت آیت ‌الله العظمی سید محمد صادق روحانی (مدظله ‌العالی) در پاسخ به سوالات مکرر در رابطه با حکم استفاده از آلات موسیقی و آوازخوانی بانوان، مطالبی را بیان فرموده اند که از نظرتان می ‌گذرد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم


الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی أشرف بریته و خیر خلقه محمد المصطفی و آله الطاهرین و اللعنة الدائمة علی أعدائهم أجمعین.

 

حضرت رضا (سلام الله علیه) در بخشی از نامه ‎ای که توسط فضل بن شاذان برای مأمون فرستاده ‎اند، چنین مرقوم فرموده‌ اند:


ایمان، عبارت است از ادای امانت و خودداری از ارتکاب تمامی گناهان کبیره... که عبارتند از: قتل نفسی که خداوند آن را حرام ساخته است، زنا، دزدی، شرب خمر، نافرمانی والدین .... و اشتغال به لهویات.


ما نیز در جلد دوم کتاب منهاج الفقاهه، صفحه 156 آورده ‎ایم که این روایت شریف، دلالت بر حرمت استفاده از آلات لهو و موسیقی می‎ نماید و نیز می ‎رساند که این عمل از گناهان کبیره است و در این امر اختلافی وجود ندارد.


منظور ما از آلات لهو نیز وسایلی است که برای لهو و لعب مهیّا شده است، مانند تنبور، تار و دیگر آلات موسیقی که این مطلب را نیز به طور مفصل در جلد اول منهاج الفقاهه، صفحه 180 بیان کرده ‎ایم.


همچنین روایات در نهی استفاده از این وسایل تأکید بسیاری دارند و در بعضی از آنان آمده است که اولین کسی که استفاده از آلات لهو را پایه گذاری کرد، ابلیس علیه اللعنه بود و هر چه از این آلات یافت شود، بازگشت آن به ابلیس است که این مطلب از روایت سماعه برداشت می‎شود که می‎گوید: امام صادق صلوات الله علیه فرمود: چون آدم علیه السلام درگذشت، ابلیس و قابیل با استفاده از آلات لهو در مرگ آدم علیه السلام شادمانی کردند. در نتیجه هرچه در زمین از این قبیل امور که مردم به وسیله آن لذت می‎برند، یافت شود، همه از آن سرچشمه گرفته است.


در جای دیگری آمده است که خداوند متعال به پیامبرش حضرت محمد مصطفی (صلّی الله علیه و آله) امر فرمود تا آلات لهو و طرب را از میان ببرد. ابو امامه از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نقل می کند که آن حضرت فرمود: خداوند تعالی مرا به هدایت و رحمت به سوی جهانیان فرستاد و به من امر فرمود تا انواع نی، تنبور و تار را از میان ببرم.


از همین رو ما در هر دو رساله فارسی و عربی فتوا به حرمت خرید و فروش آلات لهو و موسیقی داده ‎ایم، همچنان که موسیقی برخاسته از این وسایل نیز به طور مطلق حرام است، یعنی چه مناسب مجالس لهو و طرب باشد یا نباشد، حتی اگر در مجالس دینی و ذکر مصیبت از آن استفاده شود، شاید بتوان گفت که نهی و حرمت استفاده از این وسایل در این گونه مجالس بسیار شدیدتر است.


همچنین درباره آواز خواندن زنان در حضور نامحرم هم باید گفته شود که قطعاً حرام است، زیرا حتی در حالت غیر غنا و صحبت عادی زنان نیز خداوند متعال نازک کردن صدا را نزد مرد بیگانه در صورتی که باعث تحریک شهوت او شود، بر آنان حرام کرده است. ما این مطلب را در جلد بیست و یکم کتاب فقه الصادق، به طور مفصل مورد بحث و بررسی قرار داده ‎ایم.


در نتیجه از دختران و پسران عزیز می‎ خواهم که در برابر سخنانی که این آلات شیطانی را نزد آنان زیبا جلوه می ‎دهد، بسیار هوشیار باشند. چرا که حرام، حرام است، حتی اگر بر آن نام هنر بگذارند و یا به خاطر استفاده کثیر از آن در زوایای مختلف زندگی مانند موبایل و دیگر وسایل هوشمند و حتی اسباب ‌بازی ‌های کودکان نزد عموم مردم امری معمول و متعارف به شمار برود و کار به جایی برسد که معروف، منکر شود و منکر معروف و به گونه ‎ای شود که کسی که بخواهد دین خود را نگه دارد، چون کسی شود که پاره ‎ای از آتش بر دست دارد.


در پایان عاجزانه از خداوند متعال می خواهم که جوانان و فرزندانمان را در مواجهه با دگرگونی های روزگار و فتنه‎ های زمانه یاری کند تا در مسیر رضای الهی حرکت کنند.

 

محمد صادق حسینی روحانی

موارد مرتبط تولید نرم افزار اندرویدی مجموعه آثار فقهی و اصولی حضرت آیت الله العظمی روحانی دام ظله تولید نسخه جدید ویندوزی مجموعه آثار آیت الله العظمی روحانی دام ظله تولید نسخه جدید نرم افزار اندرویدی مجموعه آثار آیت الله العظمی روحانی شامل 114 جلد از آثار معظم له گزارش تصویری جلسات دفتر آیت الله العظمی روحانی دام ظله در روزهای شهادت حضرت رسول اکرم، امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام (بخش پایانی) گزارش تصویری جلسات دفتر آیت الله العظمی روحانی دام ظله در روزهای شهادت حضرت رسول اکرم، امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام (بخش اول) بخشی از سخنان حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره اهمیت تعظیم شعائر حسینی بخشی از سخنان حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره اقسام شعائر حسینی بخشی از سخنان حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره اهمیت شعائر حسینی بخشی از سخنان آیت الله العظمی روحانی درباره قیام امام حسین (علیه السلام) و نقش آن در حفظ اسلام سخن حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره عاقبت علمایی که نسبت به تضعیف شعائر حسینی سکوت می کنند
نظر شما :
captcha