عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۳ ارديبهشت
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18326-151     

انعکاس جهانی سخنان آیت الله العظمی روحانی درباره بحرین در سال 1358

خبرگزاری یونایتدپرس طی گزارشی می نویسد: آیت الله روحانی همچنان معتقد است که بحرین جزئی از ایران است؛ چون رژیم شاه که از ادعای خود دربارۀ بحرین صرف نظر کرد غیر قانونی بود...

پیرامون سخنان آیت الله العظمی روحانی که دوشنبه گذشته در قم ایراد شد و متن آن روز پنجشنبه در بامداد چاپ شد خبرگزاری های بین المللی گزارش کاملی به سراسر جهان مخابره کردند و چندین روزنامه بزرگ جهان مانند لوموند و واشنگتن پست نیز ضمن چاپ این سخنان به بررسی و تفسیر پیرامون آن پرداختند.

 

خبرگزاری یونایتدپرس گزارشی در این باره به سراسر جهان مخابره کرده است که به این شرح می باشد: آیت الله صادق روحانی پنجشنبه گذشته اعلام کرد که او به مردم بحرین فرمان داده است تا بر علیه حاکم این شیخ نشین خلیج فارس قیام کنند.

 

آیت الله روحانی در سخنانی که دوشنبه گذشته در قم ایراد کرد، اما پنجشنبه منتشر شد، امیر بحرین را متهم به تجاوز و سوء استفاده از قدرت کرده است.

 

او گفت که او به شیخ عیسی بن سلمان آل خلیفه توصیه کرده است تا اصول اسلامی را اجرا کند اما او به توصیه آیت الله عمل نکرده است.

 

آیت الله روحانی گفته است: «در غیر این صورت مردم قیام کرده و علیه رژیم امیر مبارزه می کنند. ما امیدواریم که علاوه بر اجرای قوانین اسلامی در آنجا یک جمهوری اسلامی هم در این شیخ نشین برپا شود.»

 

آیت الله روحانی افزوده است: «اخیرا نشانه هایی از پیروزی در آنجا به چشم خورده است.»

 

آیت الله روحانی از مقامات رسمی ایران به خاطر اعتراض به اختیاراتش انتقاد کرد. او قبلاً به خاطر اظهاراتش در مورد بحرین مورد انتقاد مقامات حکومتی ایران واقع شده بود.

 

ایران در ماه مه سال 1970 از ادعای خود درباره بحرین به دنبال برپایی جلسه ای در سازمان ملل چشم پوشیده بود و متعاقب آن شیخ عیسی در پانزدهم اوت سال 1971 رسماً اعلام استقلال کرد و بحرین از قید استعمار انگلیس رهایی یافت.

 

اما آیت الله روحانی همچنان معتقد است که بحرین جزئی از ایران است؛ «چون رژیم شاه که از ادعای خود دربارۀ بحرین صرف نظر کرد غیر قانونی بود.»

 

او گفت که موفقیتش را «از خدا و رسول» کسب کرده و او مسئول رفاه مسلمانان جهان بر اساس فرموده های خداوند است.

 

آیت الله بالاترین مرجع مذهبی در نزد مسلمانان شیعه است و در لغت به معنی «نشانۀ خداوند» است.

 

منبع: بامداد امروز - یکشنبه اول مهرماه 1358 مطابق با اول ذیقعده 1399 برابر با بیست و سوم سپتامبر 1979

 

 

موارد مرتبط واکنش آیت الله العظمی روحانی به اهانت های دو نماینده مجلس نسبت به ساحت مرجعیت آیت الله العظمی روحانی در گفتگو با «الانباء»: باید برای آزادی قدس و فلسطین بجنگیم راه حل آیت الله العظمی روحانی برای آزادی امام موسی صدر چه بود؟ آیت الله العظمی روحانی: هم ایرانی هستیم و هم مسلمان و به مسایل مربوط به قومیت و فرهنگ احترام می گذاریم آیت الله العظمی روحانی: احترام به آزادی و عقاید دیگران از اصول اولیه و مسلم اسلام است افشای توطئه های قذافی در ایران توسط آیت‌ الله‌ العظمی روحانی سند محرمانه سفارت آمریکا درباره بیانات آیت الله العظمی روحانی مبنی بر لزوم تشکیل انقلاب اسلامی در بحرین آیت الله روحانی: ما خواستار حفظ منافع مستضعفین بحرین هستیم. آیت الله العظمی روحانی خطاب به امیر بحرین: از سرنوشت امثال خود عبرت بگیرید. آیت الله العظمی روحانی در سال 1358: مصوبه استقلال بحرین و جدا شدن از ایران غیرقانونی است.
نظر شما :
captcha