عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ يکشنبه ۱ مرداد
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-7850     

آیا فردی که مبتلا به بیماری ام اس است می‌تواند روزه نگیرد؟

استفتاء:

بنده دو سال است مبتلا به بیماری ام اس بوده و تاری دید دارم. تاکنون هم روزه های خود را کامل گرفته ام، اما اخیراً تاری چشمانم بیشتر شده است، ولی مطمئن نیستم که علت آن روزه گرفتن است یا نه، نظر جنابعالی در رابطه با ادامه روزه گرفتن من چیست؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ با مراجعه به دکتر قضیه روشن می‌شود. واجب شدن روزه یا جواز افطار بعد از مراجعه به دکتر است.

موارد مرتبط افطار روزه مستحب به سبب دعوت مؤمن، بهترین افطار است. اگر خانمی لحظاتی قبل از اذان مغرب آثار حیض ببیند روزه‌اش باطل است؟ شخصی که در جوانی روزه‌اش را بدون عذر خورده آیا حکم جاهل قاصر را دارد؟ آیا در ادای روزه قضا مجاز به تعلیق در نیت هستیم؟ اگر بر اثر ملاعبه آب حرکت کند لکن خارج نشود آیا با بول کردن روزه باطل می‌شود؟ آیا رسیدن گرد و غبار غلیظ به حلق مبطل روزه است؟ آیا با یک روز روزه گرفتن در ایام خاص میتوان چندین روز روزه قضاء را اداء نمود؟ در سفر اگر بدانیم تا بعد از اذان ظهر نمی‌آییم میتوان قبل از سفر روزه را شکست؟ در صورت عطش به آب، آیا روزه دار می تواند قدری آب بنوشد؟ آیا مسواک زدن و جویدن آدامس‌های بدون مزه مبطل روزه است؟
نظر شما :
captcha