عربی
بروزرسانی: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-7796     

از جمله کسانی که روزه بر آنها واجب نیست، ذوالعطاش است.

استفتاء:

آیا شخصی که عمل سنگ شکن کلیه انجام داده است، به دلیل لزوم مصرف آب زیاد، می‌تواند روزه نگیرد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ از جمله کسانی که روزه بر آنها واجب نیست، ذوالعطاش است یعنی باید آب زیاد مصرف کنند چنین اشخاصی وجوب روزه از آنان ساقط است و در عوض برای بدل از روزه، فدیه که عبارت است از یک مد طعام بدهند به فقرا که بهتر است از گندم باشد.

موارد مرتبط افطار روزه مستحب به سبب دعوت مؤمن، بهترین افطار است. اگر خانمی لحظاتی قبل از اذان مغرب آثار حیض ببیند روزه‌اش باطل است؟ شخصی که در جوانی روزه‌اش را بدون عذر خورده آیا حکم جاهل قاصر را دارد؟ آیا در ادای روزه قضا مجاز به تعلیق در نیت هستیم؟ اگر بر اثر ملاعبه آب حرکت کند لکن خارج نشود آیا با بول کردن روزه باطل می‌شود؟ آیا رسیدن گرد و غبار غلیظ به حلق مبطل روزه است؟ آیا با یک روز روزه گرفتن در ایام خاص میتوان چندین روز روزه قضاء را اداء نمود؟ در سفر اگر بدانیم تا بعد از اذان ظهر نمی‌آییم میتوان قبل از سفر روزه را شکست؟ در صورت عطش به آب، آیا روزه دار می تواند قدری آب بنوشد؟ آیا فردی که مبتلا به بیماری ام اس است می‌تواند روزه نگیرد؟
نظر شما :
captcha