عربی
بروزرسانی: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-7791     

آیا بیماران دیابتی که شدیداً دچار عطش می‌شوند، واجب است روزه بگیرند؟

استفتاء:

آیا بیماران دیابتی - مبتلایان به مرض قند - که شدیداً دچار عطش می‌شوند، واجب است روزه بگیرند؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ اصطلاحاً به این اشخاص ذوالعطاش گفته می‌شود، چنین اشخاصی اگر روزه برایشان متعذر است یا مشقت دارد، افطار کردن جایز است و در عوض یک مد طعام به فقیر بدهند و اگر بعد از ماه رمضان متمکن از روزه شدند قضاء واجب است و الا قضاء هم واجب نیست.

موارد مرتبط افطار روزه مستحب به سبب دعوت مؤمن، بهترین افطار است. اگر خانمی لحظاتی قبل از اذان مغرب آثار حیض ببیند روزه‌اش باطل است؟ شخصی که در جوانی روزه‌اش را بدون عذر خورده آیا حکم جاهل قاصر را دارد؟ آیا در ادای روزه قضا مجاز به تعلیق در نیت هستیم؟ اگر بر اثر ملاعبه آب حرکت کند لکن خارج نشود آیا با بول کردن روزه باطل می‌شود؟ آیا رسیدن گرد و غبار غلیظ به حلق مبطل روزه است؟ آیا با یک روز روزه گرفتن در ایام خاص میتوان چندین روز روزه قضاء را اداء نمود؟ در سفر اگر بدانیم تا بعد از اذان ظهر نمی‌آییم میتوان قبل از سفر روزه را شکست؟ در صورت عطش به آب، آیا روزه دار می تواند قدری آب بنوشد؟ آیا فردی که مبتلا به بیماری ام اس است می‌تواند روزه نگیرد؟
نظر شما :
captcha