عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ شنبه ۱۷ مهر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18322-644     

بعضی از بزرگان دين احتمال داده اند كه قمه زدن در اين زمان، واجب كفائی است.

استفتاء:

استفتاء حضرتعالی در مورد قمه زدن با توجه به فرازی از زيارت ناحيه مقدسه حضرت بقيه الله (عج) كه می‌فرمايند: «سَلام مَن لو كان مَعَك بِالطّفوف لو قاك بِنفسِه حدّ السّيوف و بَذَل حشاشتَه دونَكَ للحُتوف... و فَداك بِروحهِ و جَسدِهِ و ماله و ولدِهِ و روحه لِروحك فداءٌ و اهلُه لاهلكَ وقاءٌ...» چيست؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; من همان گونه كه قبلا به سئوالات زيادی كه در این رابطه شده است پاسخ داده‌ام، قمه زدن را از بهترين شعائر مذهبی می‌دانم و عملی است بسيار پسنديده، بلی بايد رعايت شود كه قمه را به نحوی بزنند كه موجب هلاكت نفس نشود و بعضی از بزرگان دين احتمال داده‌اند كه در اين زمان واجب كفائی باشد من هم بعيد نمی‌دانم.

موارد مرتبط خرج داده شده توسط بانى به حسينيه و چگونگى مصرف آن‏ آيا با پول خمس نداده مى توان مجلس سوگوارى برپا داشت؟ ريا در سينه زدن مانند ريا در نماز است. آيا با پول خمس نداده مى توان مجلس سوگوارى بر پا داشت؟ تعزيه از بهترين عبادات است. سينه زدن در عزادارى ائمه (ع) بسيار توصيه شده و آن از افضل مقربات است. سينه زدن و زنجير زدن از روی ریا همانند نماز ريايى است. دليل سينه زنى براى ائمه(ع) تعظيم شعائر مذهبى است.
نظر شما :
captcha