عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ آذر
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-554     

چگونه می‌ توان یکسان نبودن تفسیر دو مفسر از قرآن کریم را توجیه نمود؟

استفتاء:

نبود اختلاف و ناسازگاری را از جنبه ‌های اعجاز آور قرآن کریم دانسته ‌اند، بر این اساس چگونه می ‌توان یکسان نبودن تفسیر دو مفسر از قرآن کریم را توجیه نمود؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ از آنجا که قرآن کریم سخن خداوند دانا و آگاه می ‌باشد لذا در این تردیدی وجود ندارد که خالی از هرگونه تضاد و دوگانگی در قانونگذاری ها و معارفش می‌ باشد. اختلافاتی که در این میان دیده می ‌شود ناشی از تفاوت در درک و فهم به ویژه در غیر محکمات قرآن کریم است که خداوند متعال ما را در آنها به مراجعه به راسخان در علم یعنی امامان معصوم (علیهم السلام) امر فرموده اما کوتاهی امّت در این زمینه موجب اختلافات کنونی شده است.

موارد مرتبط اولى بودن قرآن يا حديث و روايت؟ مفرد و جمع در ضماير قرآن آیا قرآن ظنى الدّلالة است؟ دراز كردن پا در مقابل قرآن چه حکمی دارد؟ نامگذارى سوره ‌های قرآن کریم؛ توقيفى يا اجتهادى؟ مبناى شماره ‌گذارى آيات قرآن چه بوده است؟ مفاهيم ظهر و بطن قرآن با توجه به روایت «قرآن چهره های بسیار دارد» چگونه می توان آن را داور قرار داد؟ بهره‌گيرى از علوم نوين در تفسير قرآن چرا خداوند در قرآن همواره مسايل را خطاب به مردان مطرح مى كند؟
نظر شما :
captcha