عربی
بروزرسانی: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۹ بهمن
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-550     

آیا نویسنده کتاب بحارالانوار با توجه به شیوه اخباری‌اش اعتقاد به تحریف قرآن دارد؟

استفتاء:

آیا نویسنده کتاب بحارالانوار مرحوم علامه مجلسی با توجه به شیوه اخباری ‌اش اعتقاد به تحریف قرآن دارد؟ و آیا نسبت داده شدن اعتقاد به تحریف در معنای زیاد و یا کم شدن قرآن، به علامه مجلسی درست می ‌باشد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; این مطلب دروغ می ‌باشد زیرا ایشان تحریف را به معنای کم و یا زیاد شدن نمی ‌دانند بلکه تحریف قرآن را در این مورد می ‌داند که مطلب از معنای اصلی خود به مفهوم دیگری تغییر یابد و تمامی علمای مسلمان درباره وقوع این نوع تحریف در کتاب خداوند متعال اتفاق نظر دارند زیرا هر کس که قرآن را به جز حقیقتش تفسیر نماید و مفهومی غیر از مفهوم اصلی قرآن را از آن استخراج نماید آن را تحریف نموده است و این همان تحریف معنوی است که در برابر تحریف لفظی از آن یاد می ‌نمایند.

موارد مرتبط اولى بودن قرآن يا حديث و روايت؟ مفرد و جمع در ضماير قرآن آیا قرآن ظنى الدّلالة است؟ دراز كردن پا در مقابل قرآن چه حکمی دارد؟ نامگذارى سوره ‌های قرآن کریم؛ توقيفى يا اجتهادى؟ مبناى شماره ‌گذارى آيات قرآن چه بوده است؟ مفاهيم ظهر و بطن قرآن با توجه به روایت «قرآن چهره های بسیار دارد» چگونه می توان آن را داور قرار داد؟ بهره‌گيرى از علوم نوين در تفسير قرآن چرا خداوند در قرآن همواره مسايل را خطاب به مردان مطرح مى كند؟
نظر شما :
captcha