عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۳ فروردين
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-493     

چرا برخلاف سفارش پیامبر برخی از همسران پیامبران و امامان شایسته نبودند؟

استفتاء:

در متون دینی نسبت به آگاه سازی مردم در انتخاب درست همسر مؤمن و درستکار تاکید و سفارش شده است، چنانچه در فرمایش پیامبر اکرم (ص) نیز بدان توجه شده است که: «به خاطر نسل خود همسران شایسته انتخاب نمایید زیرا رگ و ریشه سرایت می کند» ، ولی با همه این مطالب دیده شده است که برخی از همسران پیامبر گرامی اسلام (ص) و برخی از همسران ائمه (ع) نه تنها آراسته به این ویژگیها نمی‌باشند بلکه حتی برخی از ایشان به دست همسرانشان به شهادت نیز رسیده‌اند، این موضوع را چگونه می‌توان توجیه نمود؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; آگاهی بخشی جهت انتخاب همسر درستکار که در روایات آمده است به دلیل اثر تربیتی و ژنتیکی می‌باشد که بر روی فرزند دارد. این مطلب درباره برخی از همسران پیامبران الهی و امامان صدق نمی‌کند زیرا تاکنون مشخص نشده است که ایشان، از این همسران، صاحب فرزندی شده باشند. باید اضافه نمود که این ازدواجها به دلیل برخی حکمتها و اسرار صورت گرفته تا از برخی توطئه‌ها و آسیبها در دین و رسالت جلوگیری شود.

موارد مرتبط چرا حضرت محمد (ص) همسران زیادی اختیار کردند؟ بر اساس روایات مشهور، عایشه هنگام ازدواج با پیامبر، 9 ساله و باکره بوده است. به چه دلیلی نیاکان پیامبر گرامی (ص) دین حنیف را برگزیدند؟ آیا طالوت از امامان الهی می‌باشد؟
نظر شما :
captcha