عربی
بروزرسانی: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۹ بهمن
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-489     

آیا گردآورندگان کتاب های چهارگانه شیعه معتقد به تحریف در قرآن کریم هستند؟

استفتاء:

در کتب اربعه شیعه که مورد اعتماد علمای مذهب تشیع می ‌باشد برخی روایات وجود دارد که تحریف قرآن از آنها فهمیده می ‌شود. آیا تمامی روایت های موجود در این کتاب ها از نظر سند صحیح می ‌باشند؟ و آیا گردآورندگان کتاب های چهارگانه قائل به تحریف به مفهوم کاهش و یا افزایش در قرآن کریم هستند؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; تمامی روایت های موجود در کتاب های اربعه از نظر سند معتبر نمی ‌باشند و حتی اگر بنا بر نظر برخی از علمای اخباری تمام آنها را صحیح و معتبر بدانیم باز هم گردآورندگان این کتاب ها به تحریف اعتقاد ندارند.

موارد مرتبط اولى بودن قرآن يا حديث و روايت؟ مفرد و جمع در ضماير قرآن آیا قرآن ظنى الدّلالة است؟ دراز كردن پا در مقابل قرآن چه حکمی دارد؟ نامگذارى سوره ‌های قرآن کریم؛ توقيفى يا اجتهادى؟ مبناى شماره ‌گذارى آيات قرآن چه بوده است؟ مفاهيم ظهر و بطن قرآن با توجه به روایت «قرآن چهره های بسیار دارد» چگونه می توان آن را داور قرار داد؟ بهره‌گيرى از علوم نوين در تفسير قرآن چرا خداوند در قرآن همواره مسايل را خطاب به مردان مطرح مى كند؟
نظر شما :
captcha