عربی
بروزرسانی: ۱۴۰۲ يکشنبه ۱ مرداد
  • اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
کد : 18323-460     

آیا اجابت دعای ما توسط معصوم(ع) ناشی از قدرت اوست یا درخواست او از خدا؟

استفتاء:

بین شیعیان معمول شده و بر سرزبانشان هم افتاده که همواره معصومین را ندا می کنند و می خوانند مثلاً می گویند: "یاعلی" و عقیده هم دارند که او در سختی‌ها کمک حالشان است. سؤال من این است که آیا حضرت علی علیه السلام صدای ما را میشنود؟ و می داند کجا و کی او را صدا زده ایم؟ آیا اجابت کردن ندای ما توسط وی، از قدرتی است که خدا به او داده ؟ یا اینکه او از خداوند، درخواست می کند تا دعای ما را اجابت کند و خدا نیز برای تکریم ایشان نیاز ما را برآورده می سازد؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه; معصوم با اذن خدا بر همه ی عالم سلطه دارد به نحوی که زمام گردش امور عالم بدست اوست. معصوم، حاکمیت کامل بر تمام امور دارد و می تواند هر گونه که بخواهد تصرف کند، ایجاد نماید و یا از بین ببرد. دنیای طبیعت تحت سلطه ی اوست البته نه به طور مستقل بلکه در (طول) کنار قدرت الهی و سلطه ی خداوندی به این معنا که خداوند متعال او را توانا کرده و حاکمیت داده است درست همان طور که ما مسلط بر اعمال ارادی خودمان هستیم و اگر خداوند به او افاضه نکند و قدرت را از او بگیرد، این توان و سلطه از بین خواهد رفت.

موارد مرتبط آيا تمامى احكام توسط ائمه اطهار (عليهم السلام) بيان شده است يا نه؟ روايتى درباره زنده كردن مرده توسط امام (عليه السلام) یاری طلبی از اهل بیت منافاتی با قدرت الهی ندارد. آیا درخواست از رسول خدا و اهل بیت او مثلاً برای شفای از بیماری ، حرام است؟
نظر شما :
captcha